Seçmen davranışı ve seçmen davranışı üzerinde etkili olan faktörlerin incelenmesi: İstanbul ili örneği
Voter behavior and analysis of factors affecting voter behavior: The case of İstanbul
  1. Tez No: 745219
  2. Yazar: ALPAY GÖKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 327
Özet
Demokratik rejimle yönetilen ülkelerde seçmenlerin amacı, isteklerinin gerçekleşmesi ve kendilerine yakın olan siyasi partilerin, lider ve adayların başarılı olup toplumu yönetmesi için oy kullanmaktır. Siyasi partilerin amacı ise, minimum harcama ile maksimum oy alarak iktidar olmaktır. İktidara gelinebilmesi için; seçmenlerin istek ve ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi, bu istek ve ihtiyaçların karşılanması için uygulanan politikaların doğru stratejiler ile ortaya koyulması, seçmenlere ne şekilde ulaşılacağı ve onların nasıl ikna edileceğinin tespit edilmesi, başarıyı elde etmek için en uygun yöntemin ne olduğu ve ne şekilde uygulanacağı ve sayılan tüm bu hususların seçmenleri nasıl ikna edeceği konularıyla siyasal pazarlamanın ilgilendiği değerlendirilmektedir. Siyasal pazarlama; siyasilerin, en yüksek oy potansiyeline ulaşmak ve seçimlerin kazananı olmak için kullandıkları tekniklerin tümü olarak ifade edilmektedir. Siyasi arenada pazarın tüketicisi konumunda olan seçmenlerin, oy verme davranışlarında önemsedikleri değişkenlerin, günümüzde eskiye göre daha çok farklılaştığı ve boyutlarının değişkenlik gösterdiği görülmektedir. İstanbul'daki seçmenlerin davranışlarını etkileyen faktörlerin ortaya koyulması amacını taşıyan bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın uygulama kısmında, bahsi geçen faktörlerin, seçmenlerin oy verme davranışları üzerindeki etkisini tespit etmek üzere, İstanbul ilinde seçmen yeterliliğine sahip olan 450 katılımcıdan elde edilen anket bilgileri doğrultusunda, SPSS 25 istatistiksel analiz programı kullanılmış, sosyo demografik ve ekonomik bilgiler ve anket soruları ile ilgili analizler yapılmış olup, ardından anket soruları ile siyasal pazarlama iletişimi faaliyetleri, bireylerin aile ve yakın çevreleriyle ve seçmen memnuniyeti ile bağlantılı olacak şekilde, seçmenlerin oy verme davranışlarını etkileyen faktörlere ilişkin yorumlar ve çıkarımlar yapılmıştır. Çalışma, bulguların değerlendirilmesi ve gelecek çalışmalara yönelik önerilerle tamamlanmıştır. Araştırma bulgularının İstanbul'da yaşayan seçmenlerin oy verme davranışlarının çeşitli istatistikler ve analizler sonucuyla nasıl ve ne şekilde değiştiğini ortaya koyarak, bu seçmenlerin oy verme davranışlarını etkileyebilecek stratejiler konusunda, siyasilere ve siyasal propaganda yöneticilerine yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In countries governed by democratic regimes, voters aim to vote for their wants to become true and support some political parties, leaders and candidates governing the society. Political parties seek to be in power by getting maximum votes with minimum expenditure. To achieve this, they use political marketing to determine wishes and needs of voters correctly and present policies implemented to meet these demands and needs with the right strategies. Political marketing is also used to identify how to reach voters and convince them using the most appropriate methods. Political marketing is expressed as all of the techniques used by politicians to achieve the highest vote potential and win the elections. It is seen that the effects of some necessary variables and their dimensions on the voting behaviors of voters, who are the consumers of the market in the political arena, may differ today. This study, which aims to reveal the factors affecting the behaviors of voters in Istanbul, consists of six parts. In the application of the study, the SPSS 25 statistical analysis program was used to determine the effect of the factors mentioned above on voters' voting behavior in line with the survey information gathered from 450 participants who have voting qualifications in Istanbul. Analysis related to socio-demographic and economic data and survey questions were made. Then, comments and inferences were made regarding the factors affecting voters' voting behavior in connection with the survey questions and political marketing communication activities, individuals' families, close circles, and voter satisfaction. The study was completed with an evaluation of the findings and suggestions for future studies. The research findings may guide politicians and political propaganda managers in understanding how and in what way voters' voting behavior has changed and determining strategies that can affect the voting behavior of these voters by revealing.