Three essays on co-movement in financial market: Fractal behavior, information flow, causality and forecasting
Finansal piyasalarda birlikte hareket üzerine üç makale: Fraktal davranış, bilgi akışı, nedensellik ve tahmin
  1. Tez No: 745257
  2. Yazar: CENGİZ KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Matematik, Econometrics, Economics, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Özellikle kriz ve şok dönemlerinde finansal zaman serilerinin davranışları, birbirleri ile olan etkileşimleri ve ileriye dönük tahminlerinin analizleri literatürde önemli bir yer edinmiştir. Gelecek yıllarda da bu tür analizler birçok çalışmada yer bulacaktır. Finansal zaman serilerinin birbiri arasındaki ilişkiler, karşılaşılan ekonomik şokları analiz etmede çok önemli bir göstergedir. Literatürde bu konu ile ilgili birçok metodoloji ve analiz mevcuttur. Buradan hareketle tezin amacı finansal zaman serilerinin birlikte hareketinin, fractal davranışlarının, bilgi akışının ölçümünün ve yönünün tespiti ve geleceğe dönük fiyat tahmini analizlerinin yapılması ve analiz yöntemlerinin geliştirilmesidir. Tüm bu yöntemlerin birlikte çalışılmamış olması da tezin bir başka çıkış noktasıdır. Tezin birinci bölümünde, finansal zaman serilerin birlikte hareketi Dalgacık uyumu (WTC) metodu ile analiz edilmiş, Çoklu dalgacık uyumu (MWC) yöntemi kriz ve şok dönemleri tespit edilmiş, daha sonra Çoklu fractal meyilden arındırılmış dalgalanma analizi (MFDFA) metodu ile fractal davranışaları incelenmiş, kriz sonrası dönemlere yönelik Vektörel özbağlanımlı fraksiyonlu bütünleşmiş hareketli ortalama (VARFIMA) yöntemi ile gerçek data ile karşılaştırılmalı olarak geleceğe yönelik günlük fiyat aralığı tahminleri yapılmıştır. İkinci bölümde Dalgacık dönüşümü kılavuzlu transfer entropi yöntemi (WTGTEM) adında yeni bir metod ileri sürülmüştür. Bu yöntem de, döviz kuru zaman serilerinin birlikte hareketi Dalgacık uyumu (WTC) metodu ile incelenmiş ve WTC rehberliğinde finansal serilerinin birbirleri arasındaki bilgi akışının ölçümü ve yönü Transfer entropi (TE) yöntemi ile analiz edilmiştir. Tezin son bölümünde ise ikinci bölümde sunulan yeni metodoloji major stock endekslerine uygulanmıştır. Özellikle COVID döneminde serilerin davranışları analiz edilmiştir. Yatırımcılar için özelllikle kriz dönemlerinde potfolio çeşitlemesi için yardımcı olacağı gösterilmiştir. Bu tezin, bundan sonra yapılacak bu tür çalışmalara rehberlik edeceği ve özellikle kullanılan methodların araştırmacılar için tercih edileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The behavior of financial time series, their interactions with each other, and analyzes of forecasts especially in crisis and shock periods, have gained an important place in the literature. In the coming years, such analyzes will find a place in many studies. The relationships between financial time series are a very important indicator in analyzing the economic shocks encountered. There are many methodologies and analyses on this subject in the literature. From this point of view, the aim of the thesis is to analyze the co-movement of financial time series, fractal behavior, the measure and direction of information flow, and future price forecasting, and to develop new analysis methods. The fact that all these methods have not been studied together is another starting point of the thesis. In the first part of the thesis, the co-movement of financial time series was analyzed by Wavelet coherence (WTC) method, crisis and shock periods were determined by Multiple wavelet coherence (MWC) method, then fractal behaviors were examined with Multifractal de-trended fluctuation analysis (MFDFA) method and for the post-crisis periods, daily price range estimations for the future were made by using the Vector autoregressive fractionally integrated moving average (VARFIMA) method, in comparison with real data. In the second part, a new method called Wavelet transform guided transfer entropy method (WTGTEM) has been proposed. In this new method, the co-movement of exchange rate time series has been examined with the Wavelet coherence (WTC) method, and the measurement and direction of the information flow between the financial series under the guidance of WTC have been analyzed by the Transfer entropy (TE) method. In the last part of the thesis, the new methodology presented in the second part has been applied to major stock indices. Especially during the COVID period, the behavior of the series has been analyzed, and it would be helpful for investors in portfolio diversification, especially in times of crisis. We believe that this thesis will guide future studies of this kind and that the methods used will be preferred by researchers.