Birinci basamakta 65 yaş ve üstü bireylerde atriyal fibrilasyon taramasında nabız palpasyonunun etkinliğinin tek derivasyonlu EKG cihazı kontrolü ile araştırılması
Investigation of the efficiency of pulse palpation in the screening of atrial fibrillation in individuals aged 65 and over in primary care by controlling A single lead ECG device
- Tez No: 745283
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: AF (atriyal fibrilasyon), görülme sıklığı yaşa paralel olarak artan, ciddi morbidite ve hatta mortalite ile sonuçlanabilen, yetişkinlerde en sık görülen sürekli kardiyak ritim bozukluğudur. Çalışmamızın amacı; birinci basamakta 65 yaş ve üstü bireylerde maliyetsiz ve pratik bir yöntem olan nabız palpasyonunun AF taramasındaki etkinliğini tek derivasyonlu EKG ile karşılaştırarak değerlendirmek, bunun yanında AF'nin görülme sıklığını saptamak, ek hastalıklar, semptomlar ve diğer çeşitli durumlarla olan ilişki düzeyini araştırmak idi. Gereç ve yöntem: Araştırmamız kesitsel tipte olup 15.02.2022-15.05.2022 tarihleri arasında Adana ilindeki 3 Aile Sağlığı Merkez'inde gerçekleştirildi. Çalışmaya 65 yaş ve üstü gönüllü olan 1175 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların medikal öyküsü sorgulanmadan önce 1 dakikalık radiyal nabız palpasyonunu takiben tüm katılımcılara 30 saniyelik tek derivasyonlu EKG cihazı (Pulsebit-ex) ile EKG çekildi ve sonrasında arteriyel kan basıncı ölçümü yapıldı. Ardından katılımcıların sosyodemografik verileri, medikal öyküleri ve AF ile ilişkili semptomları sorgulandı. Bulgular: Araştırmaya katılan 1175 kişinin ortanca yaş değeri 69 (min: 65-maks: 92) idi. Çalışma popülasyonunun; %51 (n=599)'i kadın, %51,7 (n=608)'si emekli, %86 (n=1010)'sı evli, %80,3 (n=944)'ü eğitim seviyesi düşük ve %95,9 (n=1127)'u gelir düzeyi düşük kişilerden oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: AF (atrial fibrillation) is the most common sustained cardiac arrhythmia in adults, the incidence of which increases with age and results also can be serious morbidity and even mortality. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of pulse palpation, which is a cost-effective and practical method in primary care in individuals aged 65 and over, in AF screening by comparing it with single-lead ECG, as well as to determine the prevelance of AF, and to investigate the level of association with comorbidities, symptoms and various other conditions. Materials and methods: Our study is cross-sectional and was carried out in 3 Family Health Centers in Adana between 15.02.2022 and 15.05.2022. The study included 1175 volunteers aged 65 and over. Before the medical history of the participants was questioned, after a 1-minute radial pulse palpation, an ECG was taken with a 30-second single-lead ECG device (Pulsebit-ex) for all participants, and then arterial blood pressure was measured. Then, the participants' sociodemographic data, medical history, and AF-related symptoms were questioned. Results: The median age of 1175 people participating in the study was 69 (min:65-max:92). Of the study population; 51% (n=599) are female, 51.7% (n=608) are retired, 86% (n=1010) are married, 80.3% (n=944) are low education level and 95.9% (n=1127) consisted of people with low income level.