Birinci basamakta verilen otago egzersiz programının 65 yaş üstü bireylerde düşme riski ve korkusuna etkisi
- Tez No: 861959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR, PROF. DR. MEHTAP KARTAL, UZMAN GİZEM LİMNİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada amaç 65 yaş ve üstü bireylerde ev temelli Otago egzersiz programının, Birinci Basamakta düşme riski ve düşme korkusuna olan etkisini göstermektir. İzmir ilinde Buca 36 no'lu ve Balçova 6 no' lu Dokuz Eylül Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı olup polikliniğe başvuran 65 yaş ve üstü bireyler paralel grup tek merkezli randomize kontrollü deneysel bir çalışma tasarımında olan bu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın yapılacağı hasta grubuna önce Mini Mental Test(MMT) uygulanmış ve MMT skoru 24'ten yüksek olan hastalar çalışmaya alınmıştır. Araştırma öncesi etik kurul, kurum, ölçek kullanım izni ve katılımcıların yazılı onamı alınmıştır. Katılımcılara sosyodemografik anket uygulanmış ve Berg Denge Testi uygulanmıştır. Müdahale grubuna ilk başvuruda Otago Egzersiz Programı (OEP) eğitimi uygulanmış, Otago Egzersiz Programı eğitim broşürü verilmiştir ve 3.- 6. ayda müdahale grubunun ölçümleri Berg Denge Testi aracılığıyla tekrar alınmıştır. Çalışmada veri toplama formları olarak; Veri Toplama Formu, Mini Mental Test, Berg Denge Ölçeği, Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPPS 24 programıyla analiz edilmiştir. Normal dağılım için kategorik değişkenlerdeki ki-kare, ölçülebilen değişkenler için ise t testi kullanılmıştır. Müdahalenin düşme korkusunu iyileştirdiği (p=
Özet (Çeviri)
The main porpose of this study is to show the effect of home-based Otago exercise program on the risk of falling and fear of falling in Primary Care in individuals aged 65 and older. Individuals aged 65 and older who are registered to Buca No. 36 and Balçova No. 6 Dokuz Eylül Education Family Health Centers in Izmir province and admitted to the outpatient clinic were included in this study, which is in the design of a parallel group single-center randomized controlled experimental study. Mini Mental Test (MMT) was applied first to the patient group in which the study was to be conducted, and patients with MMT score higher than 24 were enrolled in the study.Prior to the research, the ethics committee, the institution, the permission to use the scale and the written consent of the participants were obtained. A sociodemographic questionnaire was applied to the participants and a Berg Balance Test was applied. Otago Exercise Program (OEP) training was applied to the intervention group at the first application, Otago Exercise Program training brochure was given and 3.- 6. the measurements of the intervention group were taken again per month through the Berg Balance Test. In the study, Data Collection Form, Mini Mental Test, Berg Balance Scale, International Fall Activity Scale were used as data collection forms. The collected data were analyzed with the SPPS 24 program. Chi-square test was used for categorical variables for normal distribution and t test was used for measurable variables. It was found that the intervention improved the fear of falling (p=