Azerbaycan'ın Türkiye'nin enerji sektörüne doğrudan yatırımlarının her iki ülkenin ekonomisine olan etkilerinin analizi
Analysis of the impact of Azerbaijan's direct investments on Turkey's energy sector on the economy of both countries
  1. Tez No: 745285
  2. Yazar: ORKHAN SALİMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAY YAŞAR AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tez çalışmasında yatırımlar ve ekonomi üzerindeki etkileri ve ekonomideki rolleri, piyasa ekonomisinde yabancı yatırımın teorik ve metodolojik temelleri, doğrudan yabancı sermayenin ekonomiye katkısı ve etkileri, Azerbaycan ekonomisindeki yabancı yatırımlar incelenmiştir. Azerbaycan'ın Türkiye enerji sektöründeki yatırımlarının Azerbaycan-Türkiye ekonomik ilişkilerindeki rolü değerlendirilmiştir. Azerbaycan'ın Türkiye'nin enerji sektörüne yaptığı doğrudan yatırımların her iki ülke ekonomisine etkilerinin uygulama analizine yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, enerji sektörüne yatırılan doğrudan yabancı yatırımların Azerbaycan ve Türkiye üzerindeki etkisini analiz etmek ve bu yatırımların GSYİH üzerindeki etkisini belirlemektir. Kullanılan veriler 1995-2021 yıllarını kapsamaktadır. Çalışmada ekonometrik bir model kurulmuş,VAR modeli ve regresyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, Azerbaycan'ın Türkiye'deki doğrudan yabancı yatırımlarının her iki ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasına ve genel ekonomisine olumlu etkisi olduğu not edilebilir. Testler sonucunda, doğrudan yabancı yatırımlardaki artışın Türkiyede ve Azerbaycanda GSYİH'de de olumlu artışla sonuçlandığını belirtmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, investments and their effects on the economy and their roles in the economy, the theoretical and methodological foundations of foreign investment in the market economy, the contribution and effects of foreign direct capital to the economy, foreign investments in the economy of Azerbaijan were examined. The role of Azerbaijan's investments in the Turkish energy sector in Azerbaijan-Turkey economic relations has been evaluated. A practical analysis of the effects of Azerbaijan's direct investments in Turkey's energy sector on the economies of both countries is included. The aim of this study is to analyze the effect of foreign direct investments in the energy sector on Azerbaijan and Turkey and to determine the effect of these investments on GDP. The data used covers the years 1995-2021. In the study, an econometric model was established, VAR model and regression analysis were performed. In conclusion, it can be noted that Azerbaijan's foreign direct investments in Turkey have a positive impact on the gross domestic product and general economy of both countries. As a result of the tests, increase in foreign direct investment results in a positive increase in GDP in Turkey and Azerbaijan.