On the Well-posedness of the Incompressible EulerEquation
Sıkıştıralamaz Euler denklemlerinin iyi tanımlanmışlığı hakkında
  1. Tez No: 745325
  2. Yazar: HASAN İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS KAPPELER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Zürich
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde sıkıştıralamaz Euler denklemlerinin Soblev uzayları Hs(Rn)'de olan tanımının, sonsuz boyutlu bir manifold üzerinde olan jeodesik bir akış olarak algılanabileceğini kanıtlıyoruz. Bu geometrik formülasyonun uygulaması olarak Euler denklemlerinin çözüm fonksiyonunun, yani başlangıç değeri çözümün t>0 zamandaki değerine götüren fonksiyonun, hiç bir yerde lokal düzgün sürekli olmadığını gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis we prove that the homogeneous incompressible Euler equation of hydrodynamics on the Sobolev spaces Hs(Rn), n ≥ 2 and s > n/2 + 1, can be expressed as a geodesic equation on an infinite dimensional manifold. As an application of this geometric formulation we prove that the solution map of the incompressible Euler equation, associating intial data in Hs(Rn) to the corresponding solution at time t > 0, is nowhere locally uniformly continuous and nowhere differentiable.