İn-situ enjekte edilebilir metakrilatlanmış jelatin (gel-ma)- nanohidroksiapatit (nhap) ve mezenkimal kök hücre (mscs) sistemlerinin kemik ve yumuşak doku rekonstrüksiyonunun in-vivo diş çekim soketi rat modelinde incelenmesi
In-situ injectable methacrylated gelatin (gel-ma)-nanohydroxyapatite (nhap) and mesenchymal stem cell (mscs) systems to investigate bone and soft tissue reconstruction for tooth extraction socket in vivo rat model
- Tez No: 745397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL TOLGA DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada ratların sol üst çene birinci ve ikinci azı dişleri çekilerek sokete yerleştirilen metakrilatlanmış jelatin (Gel-MA), nano-hidroksiapatit(nHAp) ve mezenkimal kök hücreler (MSCs) ile alveol kemiklerinde diş çekimi sonrası görülen hızlı rezorpsiyonun engellenmesi ve yeni kemik doku rejenerasyonun sağlanması amaçlandı. Dişlerin çekilmesi alveolar kemikte fizyolojik rezorpsiyon sürecinin başlamasına neden olur. Alveolar kemiğin ve yumuşak dokunun hacimsel olarak azalması sonucunda maksillofasiyal bölgede fonksiyon kaybı, hastaların yaşam kalitesinin düşmesi ve estetik problemler ortaya çıkmaktadır. Çalışmada 36 adet Sprague Dawley rat rastgele olmak üzere 3 deney grubuna ayrıldı. Deney grupları; grup 1 (kontrol, n=12), grup 2 (Gel-MA/ nHAp, n=12) ve grup 3 (Gel-MA/ nHAp/ MSCs, n=12) olarak belirlendi. Grup 2 ve Grup 3' teki ratların diş çekim soketlerine sırasıyla Gel-MA/nHAp ve Gel-MA/nHAp/MSCs biyomalzemeleri yerleştirildi. UV ışığı (395-480nm, 30 sn) soketlere uygulanarak daha stabil hidrojel yapısı oluşturuldu. Soketlere dikiş atılarak yara yüzeyleri primer kapatıldı. Hayvanların yarısı 1. ay, diğer yarısı ise 2. ayın sonunda sakrifiye edilerek maksilla tümüyle çıkarıldı. Makroskopik, mikro-bilgisayarlı tomografi (micro-BT) ve histopatolojik incelemeler yapıldı. 1. ve 2. ay mikro-BT analiz sonuçlarına göre, grup 3'ün kemik hacim yüzdesi (BVP) en yüksekti ve diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı. Grup 3' ün 1. ay ortalama BVP' si %81.02±3.05, 2.
Özet (Çeviri)
In this study, the left maxillary first and second molars of the rats were extracted and methacrylate gelatin (Gel-MA), nano-hydroxyapatite (nHAp) and mesenchymal stem cells (MSCs) were placed in the socket. Thus, it was aimed to prevent the rapid resorption of alveolar bones after tooth extraction and to provide new bone tissue regeneration. Removal of teeth causes the initiation of the physiological resorption process in the alveolar bone. As a result of the volumetric decrease of the alveolar bone and soft tissue, loss of function in the maxillofacial region, decrease in the quality of life of the patients and aesthetic problems occur. In the study, 36 Sprague Dawley rats were randomly divided into 3 experimental groups. Experimental groups; group 1 (control, n=12), group 2 (Gel-MA/ nHAp, n=12) and group 3 (Gel-MA/ nHAp/ MSCs, n=12). Gel-MA/nHAp and Gel-MA/nHAp/MSCs biomaterials were placed in the extraction sockets of the rats in Group 2 and Group 3, respectively. A more stable hydrogel structure was created by applying UV light (395-480nm, 30 sec) to the sockets. The wound surfaces were closed primarily by suturing the sockets. Half of the animals were sacrificed at the end of the first month and the other half at the end of the second month, and the maxilla was completely removed. Macroscopic, micro-computed tomography (micro-CT) and histopathological examinations were performed. According to the 1st and 2nd month micro-CT analysis results, the bone volume percentage (BVP) of group 3 was the highest and there was a statistically significant difference compared to the other groups.