Yöneticilerin karizmatik liderlik davranışı ile çalışanların yenilikçi iş davranışına etkisinin araştırılması-sağlık sektörü-Mersin ili örneği
Investigation of the effects of managers' charismatic leadership behavior and employees' innovative business behavior-health sector-Mersin province
- Tez No: 745456
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık alanında inovasyon kavramının yaygınlaşması, teknolojinin gelişmesi ve rekabetin artması ile birlikte ilerleyen, büyüyen ve gelişen rekabet ortamında kendini rekabette öne geçirmek amacı ile karizmatik liderlik tarzını benimseyen lider desteği ile birlikte çalışanların yenilikçi davranışlarını ortaya çıkarmasında ki etkisi esas alınmıştır. Bu araştırma amacının gerçekleştirilmesi doğrultusunda yapılan araştırmanın örneklemi olarak Mersin ilinde bulunan özel ve devlet hastanelerinde yöneticileri de dahil olmak üzere hastanede çalışan personeller üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda karizmatik liderlik stilini benimseyen lider kişinin davranış, tutum ve tavrı ile birlikte astlarının inovatif davranışlarının ortaya çıkmasında ki etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Bu araştırma doğrultusu ile birlikte birinci bölümde inovasyon kavramı ile birlikte liderlik kavramı, yaklaşımları ve tarzları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise karizmatik liderlik tarzı, özellikleri ve alt boyutları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise inovatif davranış, inovatif düşünme etkisi ve boyutları incelenmiştir. Son bölümde ise 331 katılımcıdan toplanan veriler ve bu veriler sonucunda ortaya çıkan hipotezler test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is based on the proliferation of the concept of innovation, the increase in globalization, the growing and developing competitive environment, with the support of the leader who adopts the charismatic leadership style and the effect of the employees to reveal their innovative behaviors. The sample of the study, which was conducted in line with the realization of the purpose of this research, was carried out on the personnel working in the hospital, including the managers of the private and state hospitals in Mersin. As a result of the research, it was tried to explain the behavior, attitude and attitude of the leader who adopted the transformational leadership style, as well as the effect on the emergence of the innovative behaviors of his subordinates. With this research direction, in the first part, the concept of leadership, along with the concept of innovation, its approaches and styles are discussed. In the second part, transformational leadership style, features and sub-dimensions are discussed. In the third part, innovative behavior, innovative thinking effect and its dimensions are examined. In the last part, the data collected from 331 participants and the hypotheses resulting from these data were determined.