Farklı sorbitol dozları uygulanan aspirde (Carthamus tinctorius L.) total fenolik, total flavanoid madde miktarları ve antioksidan aktivitenin gelişme dönemlerine göre değişimi
Chance of total phenolic, total flavonoid amounts and antioxidant activity according to development periods in safflower (Carthamus tinctorius L.) applied different sorbitol doses
- Tez No: 745478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BATI AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bitkilerde bulunan sekonder metabolitlerin biyotik ve abiyotik stres koşullarında birçok parametreden etkilendiği ve miktarca değişkenlik gösterebildiği bilinmektedir. Bu tez çalışması, Aspirde (Carthamus tinctorius L.) farklı dönemlerde (çiçeklenme öncesi, çiçeklenme dönemi, çiçeklenme sonrası) yapraktan püskürtme yoluyla farklı dozlarda sorbitol uygulamalarının total fenolik, total flavonoid ve antioksidan aktivite üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksekokulu Yerleşkesinde bulunan sera alanında bir yıl süre ile yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak Olein çeşidi kullanılmıştır. Denemede beş farklı sorbitol dozu (0, 5 g/L, 25 g/L, 50 g/L, 100 g/L) yapraktan püskürtme yoluyla uygulanmıştır. Sorbitol dozları üç farklı gelişme döneminde (çiçeklenme öncesi, çiçeklenme, çiçeklenme sonrası) uygulanmıştır. Hasat işlemi tamamlandıktan sonra tüm örneklerden elde edilen drogların total fenolik madde miktarı, total flavonoid madde miktarı ve DPPH serbest radikal giderme aktivitesi incelenmiştir. Farklı gelişme dönemlerinde uyygulanan artan sorbitol dozlarının ve total fenolik total flavonoid madde miktarına ve DPPH serbest radikal giderme aktivitesi üzerine etkisinin istatistiki olarak önemsiz olduğu gözlenmiştir. Ancak total fenolik madde içeriğinde sorbitol dozları x farklı gelişme dönemleri interaksiyonu önemli çıkmıştır. Aspirde (Carthamus tinctorius L.), total fenolik madde miktarı en yüksek bitkinin çiçeklenme öncesi dönemde 133,00 mg GAE/g olarak tespit edilmiştir. Total flavonoid madde miktarı, en yüksek bitkinin çiçeklenme öncesi dönemde 24,46 mg QE/g olarak tespit edilmiştir. DPPH serbest radikal giderme aktivitesinde ise en yüksek bitkinin çiçeklenme sonrası dönemde %92,86 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yürüttüğümüz çalışmayı aspirde farklı gelişme dönemlerine göre değerlendirdiğimizde, total fenolik madde miktarı ve total flavonoid madde miktarları için gelişme dönemlerini çiçeklenme öncesi> çiçeklenme dönemi> çiçeklenme sonrası şeklinde sıralayabiliriz. Antioksidan aktiviteyi ise çiçeklenme sonrası > çiçeklenme dönemi> çiçeklenme öncesi şeklinde sıralayabiliriz.
Özet (Çeviri)
It is known that secondary metabolites in plants are affected by many parameters under biotic and abiotic stress conditions and can vary in quantity. This thesis study was carried out to determine the effects of sorbitol applications at different doses at different periods (pre flowering, flowering period, after flowering) by spraying from the leaves on total phenolic, total flavonoid and antioxidant activities in Safflower (Carthamus tinctorius L.). The study was carried out for one year in the greenhouse area in the Suluova Vocational School Campus of Amasya University. Olein variety was used as the material in the study. In the experiment, five different sorbitol doses (0,5 g/L, 25 g/L, 50 g/L, 100 g/L) were applied by foliar spraying. Sorbitol doses were applied at three different growth stages (pre flowering, flowering period, after flowering). After the harvest was completed, the total phenolic substance content, total flavonoid substance content and DPPH free radical scavenging activity of the drugs obtained from all samples were examined. It was observed that the effects of increasing sorbitol doses applied in different growth periods and total phenolic total flavonoid substance amount and DPPH free radical scavenging activity were statistically insignificant. However, the interaction of sorbitol doses x different development periods in total phenolic substance content was significant. In safflower (Carthamus tinctorius L.), the highest total phenolic content was determined as 133,00 mg GAE/g in the pre-flowering period. The highest total flavonoid substance content was determined as 24,46 mg QE/g in the pre-flowering period of the plant. The highest DPPH free radical scavenging activity was determined as 92,86% in the after-flowering period of the plant. As a result, when we evaluate our study according to different development periods in safflower, we can rank the development periods for total phenolic substance content and total flavonoid substance amounts as pre flowering > flowering period > after flowering. On the other hand, we can list the antioxidant activity as after flowering > flowering period > pre flowering.