New 1,3,4-oxadiazole derivatives and investigation of their biological activity
Yeni 1,3,4-oksadiazol türevleri ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
  1. Tez No: 745479
  2. Yazar: SANA SAFFOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA YURTTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
1,3,4-Oksadiazol hem endüstriyel hem de farmasötik disiplinlerde geniş çapta işlevselleştirilmiş bir heterosiklik yapı iskelesidir. Son zamanlarda, çeşitli hastalık türlerini tedavi etmek için çok sayıda 1,3,4-oksadiazol içeren yapılar kullanılmıştır. Alzheimer hastalığı (AH), kolinerjik nöronların ölümü ve monoamin oksidaz-B (MAO-B) enziminin artışı ile karakterize karmaşık, çok faktörlü ve ilerleyici bir hastalıktır. Bu tezde, bir dizi yeni 1,3,4-oksadiazol-kinolin hibridi bileşik sentezlenmiş ve asetilkolinesteraz (AChE), bütirilkolinesteraz ve MAO enzimlerinin potansiyel inhibitörleri olarak biyolojik olarak değerlendirilmiştir. Tüm nihai bileşiklerin kimyasal yapıları, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektrometrileri kullanılarak doğrulanmıştır. Bileşikler arasında, 5a, 5c ve 6a, sırasıyla 0.033 μM, 0.096 μM ve 0.177 μM IC50 değerleriyle AChE'a karşı önemli aktivite göstermiştir. En güçlü moleküller olan 5a, 5c ve 6a'nın bağlanma modları ve yapı-aktivite ilişkisi, moleküler yerleştirme kullanılarak belirlenmiş ve onaylanmıştır. Bileşik 5a, AChE'nin hem katyonik anyonik site (CAS) hem de periferik anyonik site (PAS) ile etkileşime girerek ek bir nöroprotektif etki sağlayarak benzersiz bağlanma özellikleri oluşturmuştur. Sentezlenen bileşiklerin fizikokimyasal özellikleri de değerlendirilmiştir
Özet (Çeviri)
1,3,4-Oxadiazole is a heterocyclic scaffold that is functionalized widely in both industrial and pharmaceutical disciplines. Recently, a large number of 1,3,4-oxadiazole-containing structures have been used to treat diverse types of diseases. Alzheimer's disease (AD) is a complex, multifactorial and progressive disease characterized by the death of cholinergic neurons and upregulation of monoamine oxidase (MAO-B) enzyme. In this thesis, a series of novel 1,3,4-oxadiazole-quinoline hybrids have been synthesized and biologically evaluated as potential inhibitors of acetylcholinesterase (AChE), butyrylcholinesterase and MAOs enzymes. The chemical structures of all final structures were confirmed using IR, 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectrometry. Among all the compounds, 5a, 5c and 6a possessed substantial activity against AChE with IC50 values of 0.033 µM, 0.096 µM and 0.177 µM, respectively. The binding modes and structural activity relationship (SAR) of the most potent structures 5a, 5c and 6a have been provided and confirmed using molecular docking. Compound 5a has established unique binding properties by interacting with both catalytic anionic site (CAS) and peripheral anionic site (PAS) of the AChE providing an additional neuroprotective effect. The physicochemical properties of the synthesized structures have been also evaluated