Bazı imidik ve hidrazonik asit türevleri ile bazı heterohalkalı bileşiklerin sentezi ve reaksiyonlarının incelenmesi
The Preparation of some imidic and hydrazonic acid derivatives the synthesis of some heterocyclic compounds and the investyigation of their reactions
- Tez No: 96710
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT İKİZLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
ÖZET Bu çalışmada, önce N-benzoil etil imidobenzoat ve N-benzoil etil imido-p-metil- benzoat sentez edilmiş ve bunların etil karbazat, tert-butil karbazat, asetilhidrazin, formilhidrazin, benzoilhidrazin, metilhidrazin, 3-amino- 1,2,4-triazol ve üre ile olan reaksiyonları incelenerek bazı açık zincirli hidrazin türevleri ile bazı 1,2,4-triazol türevleri elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen bazı hidrazin türevlerinin başka yöntemlerle de sentezlenebilmesi için amid etoksikarbonilhidrazonlar bazı acil klorürler ile muamele edilmiş, ancak bu reaksiyonun N^-disubstitue hidrazin türevlerinin oluşumuna yol açtığı kanıtlanmıştır. Çalışmanın bundan sonraki bölümünde etil benzoat benzoilhidrazon ve etil p- metilbenzoat benzoilhidrazon bileşikleri ile çalışılmıştır. Bu bileşiklerin etil karbazat ve metil hidrazin ile reaksiyonundan 2,5-disubstitue-l,3,4-oksadiazol bileşiklerine varıldığı beUrlenmiştir. Aym bileşiklerin hidrazin hidrat ile reaksiyonundan ise 4-amino-4H-l,2,4- triazol türevlerinin oluştuğu saptanmıştır. Çalışmada, bunlara ilaveten, 4-amino-3,5-difenil-4H- 1,2,4-triazol ile 4-amino-3- fenil-5-p-tolil-4H-l,2,4-triazol bileşiklerinin değişik aldehidler ile reaksiyonlan incelenerek 4-arilidenamino-3,5-difenil-4H-l,2,4-triazoller ile 4-arihdenamino-3-fenil-5-p-toUl-4H- 1,2,4-triazollerin sentezleri gerçekleştirilmiş, bu bileşikler üzerinde yapılan yanempirik kuantum kimyasal çalışmalarla E ve Z izomerlerinin kararlılıkları belirlenmiş ve diğer bazı kuantum-kimyasal parametreler hesaplanmıştır. Çalışmada, ayrıca, elde edilen arilidenamino bileşiklerinin NN=CH grubunda indirgenmeleri için genel bir yöntem olıuşturulmuş ve 3,5-&substime-4-arüberızüamino-4H- 1,2,4-triazorier elde edilmiştir. Çalışmada 44' ü yeni 17" si literatürde kayıtlı olmak üzere toplam 61 madde sentez edilmiş olup, yapı aydınlatılmaları için mikroanaliz, İR, İH-NMR, 13C-NMR ve UV spektroskopik yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada uygulanan reaksiyonlar için reaksiyon mekanizmaları önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Alkil imidatlar, İmidik asid türevleri, hidrazonik asid türevleri, hidrazin türevleri, 1,3,4-oksadiazorier, 1,2,4-triazorier, arilidenamino bileşikleri, arilbenzilamino bileşikleri, indirgenme, kuantum kimyası, yarı empirik metodlar. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Preparation of Some Imidic and Hydrazonic Acid Derivatives, The Synthesis of Some Heterocyclic Compounds and The Investigation of Their Reactions In this study first, N-benzoyl ethyl imidobenzoate and N-benzoyl ethyl imido-p- methylbenzoate were synthesized and the reactions of these compounds with ethyl carbazate, tert-butyl carbazate, acetylhydrazine, formylhydrazine, benzoylhydrazine, methylhydrazine, 3-amino-l,2,4-triazole and urea to give some open-chain hydrazine derivatives or 1,2,4- triazoles were investigated. In order to obtain the open- chain hydrazine derivatives via a different method, amide etoxy carbonylhydrazones were treated with several acyl chlorides. But, these treatments led to the formation of some TSL.N'- (^substituted hydrazines. In another part of the study, ethyl benzoate benzoylhydrazone and ethyl p-methyl benzoate benzoylhydrazone were respectively reacted with ethyl carbazate and methylhydrazine to give 2,5-di-substituted-l,3,4-oxadiazoles. However, the reactions of the same compounds with hydrazine hydrate resulted in the formation of 4-amino-4H- 1,2,4- triazoles. Moreover, the reactions of 4-amino-3,5-diphenyl-4H-l,2,4-triazole and 4-amino-3- phenyl-5-p-tolyl-4H-l,2,4-triazole with various aldehydes were also investigated in the study, and so, 4-arylidenamino-3,5-diphenyl-4H-l,2,4-triazoles and 4-arylidenamino-3- phenyl-5-p-tolyl-4H-l,2,4-triazoles were synthesized. The stabilities of the E and Z isomers of the arylidenamino compounds were determined using quantum-chemical semi empiric methods. Some other quantum-chemical parameters related to these compounds were also calculated. In addition, a general method for the selective reduction of NN=CH group of the arylidenamino compounds synthesized in the study was established and the corresponding 3,5-disubstituted-4-arylbenzylamino-4H-l,2,4-triazoles were obtained. 44 new and 17 known compounds were synthesized using different routes in the study, Combustion analyses and spectracopic methods such as IR^H-NMR^C-NMR and UV were used for the identification of these compounds. Furthermore, some reaction mechanisms were proposed for the reactions applied in the study. Keywords : Alkyl imidates, imidic acid derivatives, hydrazonic acid derivatives, hydrazine derivatives, l,3,4-oxadiazoles,l,2,4- triazoles, arylidenamino compounds, arylbenzylamino compounds, reduction, quantum chemistry, semi empirical methods. VTT