A research on crisis management perception of employees and their attitudes toward organizational commitment in civil aviation during the pandemic
Pandemı sürecinde sivil havacılık sektöründe çalışanların kriz yönetimi algısı ve örgütsel bağlılık davranışları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 745530
  2. Yazar: GAMZE GELİŞLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMEYYE KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya genelinde yaşanan pandemi süreci, hayatın tüm alanlarını son derece olumsuz etkilemiştir. İş dünyası, bu alanların başında gelmektedir. Birçok sektör, pandemi sürecinin yaratmış olduğu finansal kriz etkisi ile faaliyetlerinin durdurmuşlardır ya da faaliyetlerini sonlandırmışlardır. Sivil havacılık sektörü, pandemi sürecinin en kötü etkilerini yaşayan sektörlerden biridir. Sivil havacılık sektörü içerisindeki aktörler, ciddi ölçekli finansal tehditler ile karşılaşmışlardır ve bu durum, zincirleme bir etki yaratmıştır. Bu araştırmanın amacı, 2020 yılı itibari ile başlayan Covid-19 salgınının sivil havacılık sektörü üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmanın detaylandırılması için de salgın ile birlikte ortaya çıkan kriz süreci, kriz yönetimi, çalışanların bu konudaki algıları ve sürecin sonunda, çalışanların örgütsel bağlılık duygularının gelişimi konusundaki unsurların incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara bakıldığında, çalışanların, örgütsel bağlılığın alt boyutlarından biri olan duygusal bağlılığın kriz öncesi ve sonrası dönemde bireylerde yoğun olarak görüldüğü saptanmıştır. Başka bir deyişle, bireyler, kriz yönetimi ile ilgili algılamalarına göre kriz öncesinde ve sonrasında örgütlerine yoğun bir duygusal bağlılık göstermektedirlerla bağlıdırlar. Buna karşın örgüt, kriz dönemini yaşarken bu bağlılık negatif yönlü seyretmektedir. Örgüt üyeleri aktif kriz dönemindeyken karşılaşılan bir takım zorluklarla baş edememekte ve bu durum onları duygusal olarak olumsuz bir şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The pandemic period experienced around the world has adversely affected all areas of life. The business world is one of these areas. Many sectors have stopped their activities or terminated their activities with the effect of the financial crisis created by the pandemic. The civil aviation sector is one of the sectors experiencing the worst effects of the pandemic. Actors in the civil aviation sector have faced serious financial threats and this has had a knock-on effect. The aim of this research is to investigate the effects of the Covid-19 pandemic, which started in 2020, on the civil aviation sector. The aim of the research is to examine the elements of the crisis that emerged with the pandemic including, crisis management perception of employees, and the development of the organizational commitment of the employees during the final days of the pandemic. The research found that emotional commitment, which is one of the sub-dimensions of organizational commitment, was prevalent in individuals before and after the crisis. On the other hand, this commitment is negative while the organization is going through the crisis period. Members of the organization are unable to cope with a number of difficulties encountered during an active crisis period, and this situation affects them negatively.