Tehlikeli madde uçucu külüne stabilizasyon/solidifikasyon (S/S) işlemi uygulanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the applicability of the stabilization/solidification (S/S) process to hazardous substance fly ash
  1. Tez No: 745547
  2. Yazar: MERVE ÖZGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kentleşme ve teknolojik gelişmeler tehlikeli ve tehlikesiz atık miktarında sürekli artışa neden olmaktadır. Atık yönetimi hiyerarşine göre atıklar; önleme, azaltma, yeniden kullanma, geri dönüşüm, enerji geri kazanımı ve bertaraf prosesiyle yönetilmektedir. Atıkların uygun olmayan şekilde bertaraf edilmesi, insan sağlığı ve çevre için ciddi bir tehdit oluşturmakta hava, toprak ve yeraltı suyunun kirlenmesine sebep olmaktadır. Özellikle zehirlilik, aşındırıcılık, tahriş edici, yanıcılık, vb. içeren tehlikeli atıklar bulundukları ülkenin atık yönetim mevzuatına göre yönetilmektedir. Düzenli depolama yöntemi; katı, toz ve macunumsu fazdaki tehlikeli atıkların bertarafında öne çıkmaktadır. Düzenli depolama prosesinin ön işlemi olan solidifikasyon/stabilizasyon (S/S) prosesi tehlikeli atıkların arıtılmasında kullanılan başlıca yöntemlerden biridir. S/S ön işlem olmadan düzenli depolanması yasak olan bileşenleri içeren atıkların çimento, kireç gibi bağlayıcılarla fiziksel ve kimyasal özelliklerinin kararlı hale getirilmesidir. Yapılan bu çalışmada, entegre demir çelik üretiminden kaynaklanan ve yüksek konsantrasyonda kurşun (Pb) ağır metali içeren baca gazı tozunun tehlikeli atık düzenli depolama sınırlarına indirgenmesi için gerekli optimum çimento miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, çalışmada kullanılan atığa ve belirlenen reçeteler doğrultusunda hazırlanan numunelere sızıntı testleri için Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik (ADDDY) Ek-1 Testler ve Numune Alma Metotları'nda yer alan ve Ek 2 Atık Kabul Kriterlerini karşılayan Saf Su Liç Prosedürü (SSLP) ve uluslararası alanda kabul görmüş olan Toksisite Karakteristik Liç Prosedürü (TCLP) uygulanmıştır. 14 günlük kür süresine sahip numunelerine basınç dayanımı testi yapılmış ve uluslararası basınç dayanımı sınır değerlerine göre karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urbanization and technological developments cause a continuous increase in the amount of hazardous and non-hazardous waste. According to the waste management hierarchy; wastes are managed by prevention, reduction, reuse, recycling, energy recovery and disposal processes. Improper disposal of waste poses a serious threat to human health and the environment, and also causes pollution of air, soil and groundwater. Hazardous wastes which especially for toxicity, corrosiveness, irritant, flammability etc. containing are managed in accordance with the waste management legislation of the country in which they are located. Landfill method becomes prominent in the disposal of hazardous wastes in solid, dust and pasty phase.The solidification/stabilization (S/S) process which is the pre-treatment before landfill, is one of the main methods used in the treatment of hazardous wastes. The S/S process involves the conversion of the physical and chemical properties of wastes containing components that are forbidden to be disposed of without pretreatment with binders like cement,lime,etc. In this study, it was aimed to determine the optimum amount of cement required to reduce the flue gas dust containing high concentrations of lead (Pb) heavy metals from integrated iron and steel production to the limits of hazardous waste landfills. In this context, Distelled Water Leaching Procedure (DWLP) which is included in Annex-1 Tests and Sampling Methods and meet Annex 2 Waste Acceptance Criteria of the Regulation on Regular Landfill of Waste (RLW) and Toxicity Characteristic Leaching Procedure (TCLP) for the waste and the samples prepared in accordance with the determined prescriptions has been applied for leaching tests. Compressive strength test was performed on samples with 14 days curing time and comparisons were made according to international pressure strength limit values.