Yaşlıları günlük yaşamlarında destekleyici mobil sağlık uygulaması geliştirilmesi
Development of a mobile health application supporting the elderly in their daily lives
- Tez No: 745557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Uzayan insan ömrüyle birlikte, dünya üzerindeki yaşlıların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Öte yandan, bilişim teknolojileri günlük yaşantımızı temelden etkilemiş ve aynı zamanda sağlık endüstrisinin insanlara daha iyi sağlık hizmeti sunmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, yaşlılara günlük yaşamlarında destek olacak ve sağlık verilerini hekimlere iletecek bir mobil sağlık uygulaması olan MMALI mobil uygulaması anlatılmaktadır. Bu uygulamada, yaşlılarda görülebilecek unutkanlık sorununa çözüm olarak hatırlatma özelliği vardır. İlaç alma, tıbbi ölçümler yapma ve günlük yaşam aktiviteleri ile ilgili diğer görevler için hatırlatıcılar tanımlanabilmektedir. Yaşlılar yaşadıkları sağlık sorunlarını ve tıbbi ölçümleri merkezi sunucuya bildirebilmektedir. Bu sayede büyük bir kullanıcı grubunun sağlık verileri düzenli olarak toplanabilir ve bu veri üzerinde veri madenciliği ve veri analizi yapılarak yeni bilgiler elde edilebilir. Yaşlı bireyin yakınları, bireyin kaybolması durumunda konum takibi de yapabilmektedir. Ayrıca merkezi sunucuda bulunan anketler yaşlılara uygulanabilmektedir. Bu sayede kağıt, baskı, posta masrafı olmadan ve bireyin sağlık merkezlerine gitmesine gerek kalmadan çok fazla sayıda kullanıcıdan geri bildirim alınabilmesi planlanmıştır. Yaşlı bireylere sunulan bu uygulama ile bireylerin kendilerini daha özgür ve özgüvenli hissedecekleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of increased human lifespan, the number of elderly people in the world is increasing day by day. On the other hand, information technologies have fundamentally affected our daily lives and enabled the healthcare industry to provide better healthcare to people. In this paper, the MMALI mobile application, which is a mobile health application that supports the elderly in their daily lives and transmits health data to physicians, is described. As a solution to the forgetfulness problem that can be seen in the elderly, reminders can be defined for taking medication, making medical measurements, and other tasks related to daily activities. The elderly can report their health problems and medical measurements to the central server. Thus, health data of a large user group can be collected regularly, and new information can be obtained by data mining and data analysis on this data. Relatives of the elderly can also track the elderly's location in case of disappearance because of the wandering behavior encountered in some elderlies. In addition, the questionnaires on the central server can be applied to the elderly. In this way, it is planned to receive feedback from many users without the expense of paper, printing, postage and without the need for the individual to go to health centers. By using the mobile application proposed in this paper, it is considered that elderly will feel freer and more self-confident.