Bening paroksismal pozisyonel vertigo hastalarında epley manevrası ile semont manevrasının etkinliğinin yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of epley maneuver and semont maneuver on quality of life in patients with benign paroxismal positional vertigo
- Tez No: 745560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızın amacı posterior kanal BPPV teşhisi konulmuş hastalar da Epley ya da Semont manevrası öncesi ve sonrasında günlük yaşam aktivitelerinde ki durumları DHI anketi ile ortaya koyarak manevralarının etkinliğinin karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Çalışmaya Ocak 2022 ve Nisan 2022 tarihlerinde Özel Karaman Tıp Merkezi KBB ve Nöroloji polikliniğine başvuran 44 posterior kanal BPPV teşhisi almış gönüllü bireyler ile yapılmıştır. Posterior kanal BPPV teşhisi almış hastalar da kanalitiazis ve kupulolitiazis ayrımı yapılmadan rastgele yapılacak olan Epley ya da Semont manevrası öncesi ve sonrasında baş dönmesi engellilik envanteri (DHI) doldurulması istenmiştir. Çalışma grubundaki 44 hastanın 18'si (%41) erkek ve 26'i (%59) kadındı. Manevrası öncesi ve sonrasında uygulanan baş dönmesi engellilik envanterinde Epley ya da Semont manevrası sonrasında puan ortalamaları açısından iki manevra sonrasında da anlamlı fark bulundu. Hem fonksiyonel, emosyonel ve fiziksel puan ortalamalarında hem de toplam puanlar da anlamlı fark bulundu (p≤0.05). Epley ve Semont manevraları sonrası baş dönmesi engellilik envanteri puanı, handikap grup puanı ve alt grupları olan fiziksel, emosyonel ve fonksiyonel açısından karşılaştırıldığında her iki manevranın da tedavi başarısında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Bu çalışma sonucunda posterior kanal BPPV tanısı alan hastalar da kanalitiazis ya da kupulolitiazis ayrımı yapılmadan uygulanan Epley ya da Semont manevraları sonrasında her iki manevranın da yapılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the effectiveness of the maneuvers by revealing the situations in daily living activities before and after the Epley or Semont maneuver with the DHI questionnaire in patients diagnosed with posterior canal BPPV. The study was conducted with 44 volunteer individuals diagnosed with posterior canal BPPV, who applied to the Private Karaman Medical Center ENT and Neurology outpatient clinic between January 2022 and April 2022. Patients diagnosed with posterior canal BPPV were asked to fill in the dizziness disability inventory (DHI) before and after the Epley or Semont maneuver, which will be done randomly, without distinguishing between canalithiasis and cupulolithiasis. Eighteen (41%) of 44 patients in the study group were male and 26 (59%) were female. In the dizziness disability inventory applied before and after the maneuver, a significant difference was found after the Epley or Semont maneuver in terms of the mean scores after both maneuvers. A significant difference was found in both functional, emotional and physical mean scores and total scores (p≤0.05). When the vertigo disability inventory score, handicap group score, and subgroups of physical, emotional and functional aspects were compared after the Epley and Semont maneuvers, no statistically significant difference was found in the treatment success of either maneuver (p>0.05). As a result of this study, it was revealed that both maneuvers can be performed after Epley or Semont maneuvers, which are applied without distinguishing between canalithiasis or cupulolithiasis in patients diagnosed with posterior canal BPPV.