Application of GOV (flow peening) process for Ti-6Al-4V of aerospace materials
Havacılık malzemelerinden Ti-6Al-4V malzmesi için GOV (akışla dövme) prosesi uygulaması
  1. Tez No: 745591
  2. Yazar: MURAT KALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD GÖV, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Titanyum (Ti-6Al-4V), yüksek sıcaklık dayanımı, korozyon direnci ve zayıf ısıl iletkenlik gibi mükemmel mekanik özellikleri nedeniyle havacılık uygulamalarından tıp uygulamalarına kadar çeşitli endüstrilerde yer bulur. Bu üstün özelliklerinin yanında işlenmesi zor bir malzeme olarak bilinir. Bu nedenle Ti-6Al-4V malzemesinde istenilen yüzey kalitesini elde etmek için geleneksel olmayan yüzey iyileştirme yöntemlerinden, aşındırıcı macunla işleme (AMİ) ve bilyeli dövme yöntemi uygulanmaktadır. Bu iki prosesin yüzey kalitesini ve mukavemeti iyileştirme avantajları bir araya getirilerek GOV (akışla dövme) proses geliştirilmiş ve patenti alınmıştır. Bu tezde, GOV proses parametrelerinin (döngü sayısı, çelik bilye boyutu, macun oranı), elektro erozyon işleme (EEİ) yöntemi ile daha önceden işlenmiş Ti-6Al-4V malzemesi yüzeyleri üzerindeki etkilerinin araştırılması gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada performans parametreleri olarak yüzey pürüzlülüğü Ra, malzeme kaldırma (MK) ve beyaz katman kalınlığı seçilmiştir. Hazırlanan macun, Ti-6Al-4V yüzeyine yüksek basınçta iki yönde de uygulanmıştır. SEM görüntüleri ile desteklenen yüzey pürüzlülük Ra değerinde (2,17 µm'den 0,80 µm'a) 1,37µm'luk ve beyaz katman ağırlığında 4,4 mg azalmalarla, yüzey iyileştirme GOV proses ile gerçekleştirilir. EEİ işleminin doğası gereği oluşan beyaz katmanın malzeme yüzeyinden neredeyse tamamen kaldırıldığı anlaşılmaktadır. GOV (akışla dövme) işlemi, yüzeyden fazla malzeme kaldırmadan yüzey kalitesini iyileştirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
From medical industry to aerospace applications, Titanium (Ti-6Al-4V) finds place because of its excellent mechanical features such as high temperature strength, corrosion resistance and poor thermal conductivity. Beside these superior properties it is known as difficult-to-cut material. Owing to this reason, non-traditional finishing and surface treatment methods namely abrasive flow machining (AFM) and shot peening are applied to obtain desired surface quality for Ti-6Al-4V. By bringing the advantages of surface quality and strength improvement of these two processes together, GOV (flow peening) process has been developed and patented. In this paper, the investigations of the effects of the GOV process parameters (number of cycles, steel ball size, media ratio) on the surfaces of the Ti-6Al-4V already pre-processed by electric discharge machining (EDM) are carried out. Surface roughness, Ra, material removal (MR) and white layer thickness are selected as performance parameters of in this study. Through the surface of Ti-6Al-4V, this prepared media is forced in two directions at high pressure. Surface improvement is performed by applying GOV process with a decrease of 1.37µm in the surface roughness value of Ra (from 2.17 µm to 0.80 µm) and decrease of white layer, weight of 4.4 mg which is supported by the SEM images. It is clear to understand that the white layer formed due to nature of EDM process is almost completely removed from the material surface. The GOV (flow peening) process can be used to improve surface quality without any excess chip removal.