Çocuk acile başvuran hastaların başvuru anındaki görünümüne göre ağırlıklarının aile tahmini, doktor tahmini ve nesnel ölçüt olarak broselow ölçeği, cattermole formülü (kol ortası çevresine dayalı ağırlık tahmin formülü) ile saptanıp gerçek tartı ağırlığıyla arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the actual weight and the family estimated, doctor's estimate and the broselow tape, cattermole formula
  1. Tez No: 745618
  2. Yazar: EBRAR EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KARBUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çocuk acile başvuran çocuklarda yapılan acil tedavi ve girişimlerde kullanılacak ekipmanın boyutu ve ilaç dozları vücut ağırlığına göre hesaplanmaktadır. Çocukları tartmak her zaman mümkün olmadığından vücut ağırlığı tahmin yöntemleri geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı çocuk acile başvuruda, çocukların gerçek vücut ağırlıkları ile muayene eden doktorun tahmini, Broselow® şeridi, Cattermole formülü (kol ortası çevresine dayalı ağırlık tahmini) ve ebeveynlerin bildiği tahmini vücut ağırlıklarının karşılaştırılarak hangi yöntemin daha güvenilir olduğunun belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Acil'e başvuran ve çalışmaya alınma ölçütlerine uyan 495 hastanın yaşları kaydedildi. Ebeveynlerinin yaşları ve okul mezuniyeti sorgulandı. Öncelikle muayene eden doktor tarafından hastaların vücut ağırlıkları tahmin edildi. Aileden bildiği tahmini vücut ağırlığının söylenmesi istendi. Broselow şeridi ile ölçüm yapıldı. Sonrasında hastanın sağ kol ortası çevresi ölçüldü. Cattermole formülü ile hesaplanarak tahmini ağırlığı kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 286 erkek (%57,78) ve 209 kız (%42,22) olmak üzere toplam 495 hasta çalışmaya dâhil edildi. Grup 1 (1 ay-24 ay) 110 hasta, Grup 2 ( 24 ay-60 ay ) 157 hasta ve Grup 3 ( 60 ay-132 ay ) 228 hasta idi. Okuma yazma bilmeyen 26, ilkokul ve ortaokul mezunu toplamda 242, lise üniversite ve üzeri mezuniyete sahip olan toplamda 227 anne vardı. Broselow Bandı renk kategorilerine göre doğru renk alanı belirleme oranları gri (3-5 kg, %92), pembe (6-7 kg, %91), kırmızı (8-9 kg, %77), mor (10-11 kg, % 75), sarı (12-14 kg, %85), beyaz ( 15-18 kg, %76) ve mavi (19-23 kg, %60) olduğu görüldü. Cattermole formülü ile hesaplanan ağırlık tahmininde kappa değerleri grup 1 de 0,399, grup 2 de 0,542, grup 3 te 0,503 bulundu. Sonuç: Doktor tahmini ve aile tahmini her 3 grupta da kullanılabilecek en önemli tahmin yöntemleri olmakla birlikte daha küçük çocuklarda Cattermole formülünden ziyade Broselow bandının tercih edilmesi, büyük yaşlarda ise Broselow bandının yanında Cattermole formülünün de kullanışlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The size of the equipment and drug doses to be used in emergency treatment and interventions in children who apply to the pediatric emergency service are calculated according to their body weight. However, it is not always possible to weigh the children. For this, body weight estimation methods have been developed. The aim of our study is to determine which method is more reliable by comparing the actual body weights of the children with the estimation of the examining doctor, the Broselow® Tape, the Cattermole formula (weight estimation based on the mid-arm circumference) and the estimated body weights known by the parents. Materials and Methods: Ages of 495 patients who applied to Istanbul Professor Doctor Cemil Taşçıoğlu City Hospital Pediatric Emergency Service were recorded. Their parents' ages and school graduation status were questioned. First of all, the body weights of the patients were estimated by the examining doctor. The family was asked to tell the estimated body weight they knew. Measurements were made with a Broselow Tape. Afterwards, the patient's right mid-arm circumference was measured. The estimated weight was recorded by calculating with the Cattermole formula. Results: A total of 495 patients, 286 males (57.78%) and 209 females (42.22%), were included in the study. There were 110 patients in Group 1 (1 month-24 months), 157 patients in Group 2 (24 months-60 months), and 228 patients in Group 3 (60 months-132 months). There were 26 mothers who were illiterate, 242 mothers with primary and secondary school graduates, and 227 mothers with a high school diploma or higher. Accurate color space determination rates according to Broselow Tape color categories, gray (3-5 kg, 92%), pink (6-7 kg, 91%), red (8-9 kg, 77%), purple (10-11 kg, %) 75), yellow (12-14 kg, 85%), white (15-18 kg, 76%) and blue (19-23 kg, 60%). In the weight estimation calculated with the Cattermole formula, the kappa values were found 0.399 in group 1 and 0.542 in group 2 and 0.503 in group 3. Conclusion: Doctor estimation and family estimation are the most important estimation methods that can be used in all 3 groups. In addition, it was seen that the Broselow tape was preferred rather than the Cattermole formula in younger children, and the Cattermole formula was also useful in addition to the Broselow tape in older children.