Sanayi sektöründe çalışan elemanların temel eğitim düzeyleri ile bu elemanların işyerine yönelik tutumları üzerine bir araştırma
A Study about determination of learning situation and attitude to working place of workers who work in industry
  1. Tez No: 74571
  2. Yazar: H. SELDA ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırma sanayi sektöründe çalışan elemanların temel eğitim düzeyleri ile bu elemanlann işyerine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Eğitim düzeyini ölçmek amacıyla bilgi testi uygulanmıştır. İşyerine yönelik tutum“Çalışma Ortamı”,“Çalışanlara Yaklaşım”,“Katılım”,“Tatmin”,“Eğitim”,“İş Güvencesi”ve“Ücret Değerlendirmesi”boyutunda incelenmiştir. Tarama türündeki bu araştırma, İzmir ilinde faaliyet gösteren Akmaden İşletmesi çalışanlarının tümünü kapsamaktadır. Çalışanlar arasında ayrıca bir örneklem seçimi yapılmamış olup, araştırma her kademeden toplam 112 çalışan üzerinde yapılmıştır. Veriler her birinde 30 maddenin yer aldığı bilgi testi ve tutum ölçeği anketinde toplanmıştır. Bilgi testinin ve her bir maddenin analizi Kuder Richardson 20 yöntemiyle hesaplanmış 0.86 bulunmuştur. Tutum ölçeği anketinin a güvenirlik katsayısı SPSS yöntemi ile 0.89 bulunmuştur. Bu araştırmada bilgi testi ile elde edilen verilerin analizi için; deneklere İki Eş Arasındaki Farkın Önemlilik testi uygulanmış ve veriler yüzdelik olarak verilmiştir. Tutum ölçeği anketi ile elde edilen veriler ise frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart kaymalar halinde tablolaştınlmıştır. Anlamlılık düzeyleri T testi ve F testi yöntemleriyle analiz edilmiştir. Farklılıkların kaynağını bulabilmek için Scheffe testinden yararlanılmıştır. VAraştırmadan başlıca şu sonuçlar elde edilmiştir: Deneklere uygulanan bilgi testi sonucu elde edilen verilerin istatistiksel analizi sonucunda, işletmede verilen eğitimlerin çalışanların eğitim düzeyini arttırdığı ortaya çıkmıştır. Tutum ölçeği anketi faktör gruplarına göre ise 1. Deneklerin cinsiyetlerine göre faktör gruplarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. 2. Deneklerin öğrenim durumlarına göre faktör gruplarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. 3. Deneklerin çalışma sürelerine göre faktör gruplarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. 4. Deneklerin çalışma durumlarına göre faktör gruplarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu çalışmanın sonunda araştırma problemine ve yeni araştırma olanaklarına ilişkin öneriler yer almıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was done for determination of learning situation and attitude to working place of workers who work in industry. The knowledge test was applied for measure of learning situation. The attitude to working place was investigated at headlines in below.“Working Place”,“To Take Interest In Workers”,“Participation”,“Satisfaction”,“Theaching”,“Work Guarantee”,“Wage Evaiute”. This study is a kind of screening. It include ail workers in Akmaden which is located in İzmir. Don't a sample choise bettween all workers. This study was completed with 112 workers from all grade. The results are collected by knowledge test and attitude scale that each contain 30 questions. All questions of knowledge test was analysed by Kuder Richardson 20 method. The result was calculated as 0.86. Reliability coefficient of attitude scale was analysed by SPSS method. The result was calculated as 0.89 Significance test was applied to subjects for analysis of knowledge test results, in this study. The results were given as percentage. A table was created from the result of attitude scale. That table contain frequency. Percentage, average and standard deviation. The significance level was analysed by“T”test and“F”test. Scheffe test was used for cause of difference. Some main results were obtained in this study. That results are given in below. The results of knowledge test that was applied to subjects were analysed by statistical methods. The learning situation of workers is improved by course that is given in factory. VIIThe results of attitude scale are given in below.( suitable for factor groups) I.Any important difference was not founded between opinion of workers according to sexuality of subjects. 2.Some important differences was founded between opinion of workers according to learning situation of subjects. 3.Any important difference was not founded between opinion of workers according to working time of subjects. 4.An important difference was founded between opinion of workers according to grade af subjects. There are some propositions for a new research problem and a new study, end of the this study. VIII