Gemi teknolojisindeki değişmeler ve limanlar üzerine etkileri
The Changes in ship technology and their effects on ports
  1. Tez No: 74572
  2. Yazar: YUSUF ZORBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI KİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Dünya ticaretinin artmasıyla birlikte tüketim mallarının bir noktadan diğerine ulaştırılması ve tüketicinin hizmetine sunulması, büyük hacimlerde yük taşıma gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Üreticiler, önceleri yakın çevrelerinde bulunan tüketicilere mallarını ulaştırırken, giderek artan üretim ve üretilen malların çeşitliliği sebebiyle daha uzak yerleşim birimleri ile mal alış verişi yani ticaret arayışı içerisine girmişlerdir. Ticaretin sınırlan, önce kara yolu ile daha sonra da gemilerin kullanılması ile birlikte karayolu ve denizyoluyla genişlemeye başlamıştır. Denizyolu taşımacılığı diğer taşımacılık türlerine göre en ekonomik taşımacılık türüdür. Diğer taşımacılık türlerinde aynı miktarda yükü taşımak için defalarca sefer yapılması yada pek çok aracın birden kullanılması gerekirken deniz taşımacılığının taşıma kapasitesi oldukça yüksektir. Ayrıca, deniz taşımacılığında kullanılan gemilerin teknolojisindeki gelişmelerde bu taşımacılık şeklinde yük taşımak için sürati ve yükün emniyetini de beraberinde getirmektedir. Denizyolu taşımacılığının gerçekleştirilmesi esnasında gemiler ve yük için çok önemli bir noktayı limanlar ve çalışma şekilleri oluşturmaktadır. Limanlar, gelişmelerini sürdürdükleri sürece taşımacılık ve ticarette gelişeceğinden, gemi teknolojisi ve bu teknolojide meydana gelen gelişmelerde limanı etkileyecektir. Deniz taşımacılığında yükün bir noktadan diğer bir noktaya ulaştırılmasında gemiler kullanılmaktadır. Gemilerin gelişmesi kimi zaman yüklere göre, kimi zaman da taşıma maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla olmuştur. Her iki durumda da limanın gelişmesine devam etmesi onu etkileyecek gelişmelere uyum sağlaması ile olacaktır.“Gemi Teknolojisindeki Değişmeler ve Limanlar Üzerine Etkileri”nin incelendiği bu çalışmada öncelikle gemilerin gelişimi incelenmiştir. Limanların incelenmesi esnasında dünya limanlarının gelişme durumları incelenmiş ve somut bir çalışma yapabilmek amacıyla İzmir ve Anvers limanlan arasında karşılaştırma yapılmıştır. Bu sayede gelecekte limanlann eğilimleri ve stratejilerinin nasıl olabileceği hakkında fikir yürütülmeye çalışılmış, Türk limanlarında yapılacak değişikliklere ait önerilerde bulunulmuştur. Sonuç olarak, gemi teknolojisindeki gelişmelerin limanlan doğrudan etkilediği karanna vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A steady and considerable increase in the world trade has resulted in an accelerated movement of the trade commodities from the productions and/or manufacture points to the very end consumers. And this accelerated transportation has inevitably focused the attention on the unavoidable requirement of carrying goods in massive quantities. Before the initiation of such acceleration in the movement of goods, producers and/or manufacturers used to deliver their goods to any consumers they could reach using their limited facilities. However, the steady increase both in the amount and the diversity of the trade commodities has urged the shippers to search for further means of trade in various remote areas. And this struggle has brought about further changes and expansion in the modes of transport from the initial mode of land to, due to putting vessels into service, maritime transport. It has been found out that transport at sea is relatively a lot more economic and efficient In the modes of transport other than the one at sea, in order to carry certain amount of goods, a great number of carriers might have to be used which would mean a great number of voyages. In transport at sea, however, the same amount of goods could easily be carried on one vessel only and within a single voyage as the carrying capacity of sea transport is relatively and considerably a lot larger than the other modes of transport Besides, the recent improvement in ship technology has added further advantages to transport at sea in terms of cost speed and safety. The quality of vessels, in seaborne trade, plays an important role in carrying goods safely and the adequate and proper facilities at ports are crucial for efficient cargo-handling. As any improvement in trade and transport, any improvement in ship technology would eventually effect ports. In seaborne trade, ships are used in moving goods from one point to another. Steady changes and improvements in ship quality have sometimes been enforced by certain requirements for certain goods and sometimes they have been urged for lowering costs. In both cases, ports need to act in accordance with the factors affecting their improvements in order to keep a steady promotion. This study, which has analysed“The Changes in Ship Technology and Their Effects on Ports”, has primarily focused on the improvements on ships. Throughout the study, certain developments gained at ports world-wide have also been analysed; and in order to reach precision, Port of İzmir and Port of Antwerp have been compared. Making use of the findings, the study aims to reach certain predictions about the likely trends of ports and the probable changes in the relevant strategies.