The Cyprus question within the axis of energy politics in the East Mediterranean
Doğu Akdeniz'de enerji politikası ekseninde Kıbrıs sorunu
  1. Tez No: 745724
  2. Yazar: TÜBA YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez 19. yüzyıl olaylarından ve güçler dengesine dayanan uluslararası yapıdan başlayarak, 20. yüzyıl geçiş dönemi, Soğuk Savaş ve Soğuk savaş sonrası olaylarda Kıbrıs sorununu değişik yapısal çerçevelerde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma Doğu Akdeniz'de bulunan enerji kaynakları bakımından yapısal değişme ve gelişmelerin Kıbrıs sorununa nasıl etki ettiğini göstererek literatüre bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışma Doğu Akdeniz bölgesi dışında olan ülkelerin jeopolitik endişe ve çıkar yarışlarının ve bölgedeki ehliyetsiz devletlerin varlığının Kıbrıs sorununa ve Kıbrıs sorununun çözümüne etkisinin nasıl olduğu konusuna değinerek literatüre ek bir katkı sağlamayı hedeflemektedir
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to study, beginning from the events of the 19th century and based on the structural environment of the balance of powers, the question of Cyprus within different structural frameworks and from a historical perspective of the transitional period in the 20th century (1919-1940) as well as the Cold War breaking out in the second half of the century, and the subsequent post-Cold War events and happenings in the international arena. The present dissertation aims to contribute to the literature by discussing the effects of structural changes and developments on the Cyprus Dispute from the perspective of the new international order within the context of energy politics in the East Mediterranean. The present dissertation will also contribute to the literature by investigating the effects of the geopolitical concerns and races of interest of the countries which are not in the region given the existence of the incompetence of the countries in the region on the solution of the Cyprus Dispute.