Arabuluculuk sürecinde tarafların rolü
Parties in the medaition process
- Tez No: 948400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE HİLAL ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Arabuluculuk sürecinde taraflar tam bir irade serbestisine sahiptir. Taraflar, tarafsız ve bağımsız üçüncü kişi olan arabulucunun katılımıyla bu süreci sürdürürler ve neticede uyuşmazlık konusu hakkında kararı kendileri verirler. Bu çerçevede, arabuluculuk sürecinde taraf sıfatına sahip olan kişilerin tespiti önem arz etmektedir. Nitekim bu süreçte tarafların rolü sürecin etkinliğine ve verimliliğine doğrudan etki etmektedir. Bu sebeple çalışmamızda bazı uyuşmazlık türleri bakımından taraflar ayrıntılı olarak ele incelenmektedir. Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'nda arabuluculuk sürecine katılım sağlayacak kişiler, numerus clausus ilkesince belirlenmiştir. Bu çalışmada, söz konusu kişiler bazı uyuşmazlık türleri dikkate alınarak taraf sıfatlarına göre ele alınmaktadır. Ayrıca, taraf olduğu uyuşmazlığın arabuluculuk sürecine konu edilmesi durumunda idarenin rolü ayrıntılı olarak değerlendirilmektedir. Arabuluculuk sürecinde tarafların rolünden söz edildiğinde, üzerinde özel olarak durulması gereken husus, zayıf tarafın korunması olmalıdır. Nitekim arabuluculuğa hâkim olan ilkelerden biri olan eşitlik ilkesi gereğince, taraflar süreç boyunca eşit konumda olmalı ve arabulucu da silahların eşitliği ilkesine riayet edilerek sürecin yönetilmesine dikkat etmelidir. Bu sebeple çalışmada, arabuluculuk sürecinde uyuşmazlık türleri bakımından zayıf taraf olarak yer alabilecek kişilerin müzakere eşitliğinin sağlanması gerekliliği vurgulanmakta ve buna yönelik çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the mediation process, the parties have complete freedom of will. They proceed through this process with the participation of the mediator, an impartial and independent third party, and ultimately, they decide on the dispute themselves. In this context, identifying the parties who are parties in the mediation process is crucial. Indeed, the roles of the parties in this process directly impact the effectiveness and efficiency of the process. Therefore, our study examines the parties in detail regarding certain types of disputes. The Law on Mediation in Legal Disputes stipulates that the persons participating in the mediation process are determined by the principle of numerus clausus. This study examines the individuals involved based on their status as parties, considering various types of disputes. Furthermore, the role of the administration in a dispute to which they are a party is thoroughly evaluated when it is subject to mediation. When discussing the role of the parties in the mediation process, a key consideration should be the protection of the weaker party. Indeed, in accordance with the principle of equality, one of the principles governing mediation, the parties should be on equal footing throughout the process, and the mediator should ensure that the process is managed in accordance with the principle of equality of arms. Therefore, this study emphasizes the need to ensure negotiation equality for those who may be considered weaker parties in the mediation process, based on the type of dispute, and proposes solutions to this end.