İdarenin taraf olduğu uyuşmazlıkların sulh yoluyla çözülmesi
Administrative's disputes' resolution by negotiation
  1. Tez No: 377773
  2. Yazar: AYNUR CİDECİGİLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 379
Özet
İdari birimler faaliyetlerini yerine getirirken bireyler açısından bir takım hak ihlallerine sebep olmuş olabilirler. Herhangi bir sebeple idarenin yapmış olduğu faaliyetlerin hukuka aykırı olduğunu veyahut da hukuka uygun olsalar dahi bu faaliyet sebebi ile bir zarara uğradığını iddia eden bireyler yargı organlarına başvurarak bu hukuka aykırılığın giderilmesini ve doğan zararlarının telafisini isteyebilirler. İdarenin sorumluluğu gereğince idare faaliyetlerini yerine getirirken doğan zararların giderilmesinden sorumludur. Bireyler doğan zararlarının giderilmesini sağlamak için idareye karşı bir dava açabilecekleri gibi idarenin bu sorumluluğu üstlenerek mevcut ihlalin giderilmesini yargı dışı çözüm yolları ile de sağlaması mümkündür. İdarenin tarafı olduğu uyuşmazlıkların giderilmesi açısından yargı organlarına başvurmak en etkili ve güvenilir yoldur. Ancak yargı organlarının günümüz itibari ile iş yükünün fazlalığı ve davaların istenilen düzeyde makul süre içinde çözülememesi sebebi ile bireyler haklarına arzu ettikleri düzeyde ve sürede ulaşamamaktadırlar. Bütün bu sebeplerle yargılamaya alternatif ve bazen de yargı süreci içerisinde yürütülen bir takım çözüm metotları ile uyuşmazlıkların giderilmesi yöntemleri son yıllarda ön plana çıkmıştır. Ülkemiz itibari ile bu yöntemlerden biri 659 sayılı düzenlemeler kapsamında idarenin taraf olduğu uyuşmazlıkların sulh yolu ile giderilmesine imkân tanınan düzenlemedir. Çalışmamızın konusu esasen idarenin tarafı olduğu uyuşmazlıkların yargı dışı çözüm yolu olarak sulhen giderilmesidir. Anahtar Kelimeler; İdarenin Tarafı Olduğu Uyuşmazlıklar, Sulh, Sulh Sözleşmesi, 659 Sayılı KHK.
Özet (Çeviri)
Administrative units may be caused by a number of right violations when carry on the activities. For any reason, Individuals, may be damaged by administrative's unlaw activities - this may be even happen administrative's legal activities – demand fix the unlaw status and compensation by litigation. In accordance with the principle of administrative's responsibility, Administrative is responsible compensation the damage arised when carry on the activities. Individuals demand compensation by litigation at the same time administrative take this responsibility by alternatives dispute resolation. In disputes that administrative's party of, judiciary is the most effective and reliable way. But Individuals can not reach on their rights at level and in time their desire for the reason increased workload of the judiciary and the case can not be resolved within a reasonable time at desired level. For all these reason, with alternatives to litigation and sometimes alternative dispute resolution in the judicial process, dispute resolution have came to the fore in recent years. As our country, one of these methods is Decree no. 659 which allow for dispute resolution by negotiation in disputes that administrative's party of. Subject of our study, In disputes that administrative's party of resolation by negotiation. Key Words; Administrative's Disputes, Negotiation, Negotiated Settlement, Degree Law Number 659