İnflamasyon belirteçlerinin tiroid nodülü ve tiroid maligniteleri ile ilişkisinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the association of inflammation markers with thyroid nodules and thyroid malignancies
- Tez No: 745826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİSA ŞAHİN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tiroid nodülleri toplumda sık görülür ve başlıca klinik kaygı malignite riskidir. Tiroid malignitesini ve nodül varlığını öngörmede laboratuar tetkiklerinin ve görüntülemelerin yol göstericiliği konusunda çalışmalar sürmektedir. Çalışmamızda tiroid nodülü varlığı ve kanser olasılığına dair demografik özelliklerin, sonografik özelliklerin ve C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) gibi klasik inflamasyon belirteçleri ile (RDW), MPV, nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO), lenfosit/monosit oranı (LMO), monosit/ high density lipoprotein (yüksek dansiteli lipoprotein-HDL) oranı (MHO) gibi hemogram inflamasyon indekslerinin etkilerinin incelemesi amaçlanmıştır. Hastanemiz İç Hastalıkları polikliniğinde Nisan 2018 – Ekim 2020 tarihleri arasında tiroid ultrasonografisi (USG) istenen hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. İleri yaş ve kadın cinsiyet tiroid nodülü varlığı ile ilişkili saptanmıştır. Tiroid nodülü bulunan grupta diabetes mellitus, hipertansiyon, hipotiroidi ve hipertiroidi varlığı ile anti tiroid peroksidaz (anti-TPO) pozitiflik oranı kontrol grubundan anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Tiroid nodülü olan ve olmayan gruplarda eritroist dağılım genişliği (red cell distribution width-RDW), ortalama trambosit hacmi (mean platelet volüme-MPV), NLO, PLO, LMO, MHO düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptanmamış; CRP, ESH değerlerinde ise anlamlı farklılık saptanmıştır. Biyopsi yapılan 242 olgunun %15'inin patolojisi malign saptanmış; benign ve malign olgular arasında tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikorları, ESH ve CRP, RDW, MPV, NLO, PLO, LMO, MHO açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. USG özeliklerinden mikrokalsifikasyon ve nodülde düzensiz sınır varlığı ile malignite arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışmamızda değerlendirilen inflamasyon indeksleri ile nodül varlığı veya tiroid kanseri arasında anlamlı ilişki kurulamamıştır, konu hakkında daha kapsamlı incelemelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules are common in the population and the main clinical concern is the risk of malignancy. Studies are continuing on the guidance of laboratory tests and imaging in predicting thyroid malignancy and the presence of nodules. In our study, it was aimed to examine the effects of demographic characteristics, sonographic characteristics, classical inflammation indices such as C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate and hemogram inflammation indices (red cell distribution width, mean platelet volume, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio, lymphocyte/monocyte ratio, monocyte/high-density lipoprotein ratio) on risk of thyroid nodule presence and thyroid cancer. Patients who had been evaluated with thyroid ultrasonography between April 2018 and October 2020 in the internal medicine outpatient clinic of our hospital were included in our study. Advanced age and female gender were found to be associated with thyroid nodules. The presence of diabetes mellitus, hypertension, hypothyroidism, hyperthyroidism and anti-thyroid peroxidase positivity ratios were found to be significantly different in the group with thyroid nodules than the control group. There was no significant difference in hemogram inflammation markers in the groups with and without thyroid nodules. A significant difference was found in classical inflammation marker levels. The pathology of 15% of 242 biopsy cases was found to be malignant. No significant difference was found between benign and malignant cases in terms of thyroid function tests, thyroid autoantibodies, classical inflammation markers, and hemogram inflammation markers. A significant correlation was found with the presence of microcalcification and irregular margins between the benign nodule and malignancy. A significant relationship could not be established between the inflammation markers evaluated in our study and the presence of nodules or thyroid cancer. More comprehensive studies on the subject are needed.