Cerrahisiz periodontal tedavinin sigara içen ve içmeyen periodontitisli hastalarda IL-34, rankl ve osteoprotegerin seviyeleri üzerine etkisi
The effect of NON-surgical periodontal treatment on il-34, rankl and osteoprotegerin levels in smokers and non-smokers with periodontitis
- Tez No: 765880
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, cerrahisiz periodontal tedavi (CPT) sonrası evre-III-derece-C periodontitisli hastalarda sigara içmenin klinik parametreler ile RANKL, OPG ve IL-34 serum ve tükürük seviyeleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kırk evre-III-derece-C periodontitis hastası (20 sigara içen ve 20 sigara içmeyen) ve 40 periodontal olarak sağlıklı (20 sigara içen ve 20 sigara içmeyen) toplam 80 birey dahil edildi. Periodontitis gruplarına CPT uygulandı. Başlangıçta tüm bireylerin, CPT sonrası 1. ve 3. aylarda tedavi gruplarının tüm klinik periodontal parametreleri kaydedilip, tükürük ile serum örnekleri toplandı. RANKL, OPG ve IL-34'ün tükürük ve serum seviyeleri ELISA ile analiz edildi. Bulgular: Başlangıçta sadece tüm ağız sondalama derinliği (SD) ve SD>5 mm olan bölgelerin yüzdesi sigara içen periodontitis hastalarında, içmeyenlere göre daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to evaluate the effect of smoking on clinical parameters and the serum and saliva levels of RANKL, OPG, and IL-34 in stage-III-grade-C periodontitis patients after non-surgical periodontal treatment (NSPT). Methods: A total of 80 subjects, 40 stage-III-grade-C periodontitis patients (20-smokers and 20-non-smokers) and 40 periodontally healthy individuals (20-smokers 20-non-smokers) were included. NSPT was performed for periodontitis patients. At baseline from all subjects, at 1 and 3 months from periodontitis patients all clinical periodontal parameters were recorded and both saliva and serum samples were collected. Saliva and serum levels of RANKL, OPG, and IL-34 were analyzed by ELISA. Results: At baseline only whole mouth probing depth (PD) and percent of sites with PD>5mm were higher in smokers than non-smoker periodontitis patients (p0.05).