Cerrahisiz periodontal tedavinin tükürük melatonin, malondialdehit, total antioksidan kapasite ve oksidatif stres seviyeleri üzerine etkisi
The effect of non-surgical periodontal treatment on salivary melatonin, malondialdehyde, total antioxidant capacity and oxidative stress levels
- Tez No: 774311
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Farklı periodontal hastalığa sahip bireylerde tükürük melatonin, malondialdehit (MDA), total antioksidan kapasite (TAOK) ve oksidatif stres (TOS) seviyelerinin karşılaştırılması ve cerrahisiz periodontal tedavinin (CPT) bu biyobelirteçler üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 22 periodontal sağlıklı birey (S), 22 gingivitis (G), 22 kronik periodontitis (KP) ve 22 generalize agresif periodontitis (GAP) teşhisi konmuş hasta dahil edildi. Ağız hijyen eğitiminin verilmesi, diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesinden oluşan CPT, G grubuna 2 seans, KP ve GAP gruplarına 4 seans uygulandı. Bütün grupların başlangıçta; tedavi gruplarının CPT'den 3 ay sonra da klinik parametreleri kaydedildi ve tükürük örnekleri toplandı. Tükürük melatonin, MDA, TAOK ve TOS seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the salivary melatonin, malondialdehyde (MDA), total antioxidant capacity (TAOC) and oxidative stress (TOS) levels in individuals with different periodontal diseases and to evaluate the effect of non-surgical periodontal therapy (NSPT) on these biomarkers. Material and Methods: The study included 22 healthy (H), 22 gingivitis (G), 22 chronic periodontitis (CP) and 22 generalized aggressive periodontitis (GAP) individuals. All patients in G, CP and GAP groups underwent NSPT. All clinical parameters were recorded and salivary samples were collected at baseline and 3 months following NSPT. The salivary melatonin, MDA, TAOC and TOS levels were analyzed by ELISA method.