Erken doğum tehdidi olan ve olmayan gebelerin gebeliğe uyum ve prenatal bağlanma düzeyleri
Pregnancy adaptation and prenatal attachment levels of pregnant women at threat of pre-term birth and those not at threat of pre-term birth
  1. Tez No: 745877
  2. Yazar: TUĞBA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, erken doğum tehdidi (EDT) olan ve olmayan gebelerin gebeliğe uyum ve prenatal bağlanma düzeylerinin belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran 20-37 haftalar arasında EDT tanısı olan ve olmayan 500 gebe oluşturmaktadır. Veriler, gebelerin veri toplama formu, Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) ve Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, Skewness (-.53 ile 1.53 arası) ve Kurtosis (-.89 ile 1.26 arası), Pearson ki-kare testi, Yates düzeltmeli Ki-kare testi, Fisher kesin testi, bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. EDT olan ve olmayan gebeler sosyodemografik özellikler açısından karşılaştırıldığında benzer olduğu belirlenmiştir. Araştırmamızda EDT olan gebelerin PKDÖ puan ortalaması 142,62±22,14 olup, EDT olmayan gebelerin 138,84±22,53 bulunmuştur. EDT olan gebelerin PKDÖ puan ortalamasının EDT olmayanlara göre yüksek olduğu, ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı belirlenmiştir (p>.05). EDT olan gebelerin PKDÖ alt boyutlarından, kendi ve bebeğinin sağlığı ile ilgili düşünceleri ve doğuma hazır oluş alt boyut puan ortalamalarının çok ileri düzeyde anlamlı olarak (p.05). Çalışma sonucunda EDT olan gebelerin, EDT olmayan gebelere göre PKDÖ alt boyutlarından doğum korkusu, doğuma hazır oluş ve kendi ve bebeğinin sağlığı ile ilgili düşünceleri alt boyut uyum düzeyinin düşük, annelik rolü alt boyutu uyum düzeyleri ise yüksek bulunmuştur. EDT olan ve olmayan gebelerde ise prenatal bağlanma arasında fark bulunmamıştır. Ebeler tüm gebelerin gebeliğe uyum ve prenatal bağlanma durumlarını değerlendirmeli, gebeyi prenatal süreçte gözlemlemeli ve gebenin destek ihtiyaçlarını belirleyip, ihtiyaçlara yönelik destek ve eğitim sağlamalı, bütüncül bir yaklaşım göstermelidir.
Özet (Çeviri)
This descriptive-comparative study aimed to determine the adjustment to pregnancy and prenatal attachment levels of pregnant women at threat of preterm birth (TPB) and those without. The sample of the study consists of 500 pregnant women with and without TPB at 20-37 weeks of gestational age presented to Meram Medical Faculty Hospital, Konya Necmettin Erbakan University. Data were collected using a data collection form, the Prenatal Attachment Inventory (PAI), and the Prenatal Self-Evaluation Questionnaire (PSEQ) .In statistical analysis, number, percentage, mean and standard deviation, Skewness and Kurtosis, Pearson Chi-square test, Yates corrected Chi-square test, Fisher exact test, and independent groups t-test were used. In terms of sociodemographic characteristics, they were similar. The mean PSEQ score of the pregnant women with TPB was 142.62±22.14, which was 138.84±22.53 in those without TPB. Mean (PSEQ) score of pregnant women with TPB was higher than those without TPB, albeit not significant (p>.05). In pregnant women with TPB,“thoughts about their own and their baby's health”and“being ready for birth”PSEQ sub-dimension score averages were very significantly higher (p.05). PSEQ sub-dimensions of“fear of childbirth”,“readiness for childbirth”and“thoughts about self and her baby's health”sub-dimensions of the PSEQ in pregnant women with TPB were lower compared to those without TPB, and maternal role sub-dimension compliance levels were higher. There was no difference between prenatal attachment in pregnant women with and without RPB. Midwives should evaluate the adaptation to pregnancy and prenatal attachment status of all pregnant women, observe the pregnant women during the prenatal period, determine their support needs, provide support and education for the needs, and show a holistic approach.