The effect of type of threat on political ideology
Tehdit türünün politik ideoloji üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 745878
  2. Yazar: BENGİ AKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONURCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Psychology, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Literatürde, tehdit ve politik ideoloji arasındaki ilişki konusunda halen bir fikir birliği bulunmamaktadır. Güdülenmiş sosyal biliş olarak muhafazakarlık, insanların tehdit altında olduklarında politik olarak daha muhafazakar olduklarını öne sürerken, Dehşet Yönetimi Kuramı, tehdidin insanları mevcut dünya görüşlerini desteklemeye yönlendirdiğini savunmaktadır. Öte yandan Soruna Vakıflık Modeli ise bazı parti veya liderlerin belirli sorunları çözmede daha yetkin algılanabileceğini bu sebeple de tehdit türüne göre ideoloji üzerinde de farklı etkiler olabileceğini öne sürmektedir. Literatürdeki bu tartışmanın çözülmesine katkı sağlamak amacıyla bu araştırmada, tehdit türü ile politik ideoloji arasındaki ilişki Türkiye örnekleminde incelenmiştir. Tehdit türünün politik ideoloji üzerinde farklı etkiler üretip üretemeyeceği araştırılmıştır. Katılımcılar, üç gazete haberinden birini okudular, ardından politik ideoloji ölçeğine yanıt verdiler. İki makale (terör tehdidi – iklim tehdidi) manipülasyon işlevi görürken diğeri ise kontrol koşulu işlevi görmüştür. Temel hipotezlerimiz, (1) terör tehdidi koşulundaki katılımcılar, muhafazakarlık ölçeğinde diğer koşullara göre daha yüksek puan alacaktır, (2) iklim tehdidi koşulundaki katılımcılar, muhafazakarlık ölçeğinde diğer koşullara göre daha düşük puan alacaklardır, (3) tehdit koşullarındaki katılımcılar, kontrol koşullarına kıyasla daha negative bir duygulanım göstereceklerdir. Ana hipotezler için yapılan analizler anlamlı bir fark ortaya koymamıştır, öte yandan, keşifsel analizler gelecekteki çalışmalar için dikkate alınması gereken önemli sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
There is currently no consensus about the relationship between threat and political ideology in the literature. While conservatism as motivated social cognition account (MSC) suggests that when people are under threat, they become more politically conservative, the Terror Management Theory (TMT) argues that threat leads people to support their existing worldviews. On the other hand, the Issue Ownership Model suggests that some parties or leaders might seem more compatible in solving certain problems. Therefore, different types of threats might result in various types of shifts in political ideology. To clarify the controversy, in this research, we examined the relationship between the type of threat and political ideology in a Turkish context. We investigated whether the type of threat might produce different effects on political ideology. Participants read one of the three articles, and then responded to the political ideology measures. Two articles (terror threat – climate threat) served as manipulations (intended to elicit a conservative shift or liberal shift) while the other one served as a control condition. Our main hypotheses were that (1) participants in the terror threat condition would score higher on the conservatism scale compared to other conditions, (2) participants in the climate threat condition would score lower on the conservatism scale compared to other conditions, and (3) participants in the threat conditions will display more negative mood assessment compared to control conditions. We found no support for our main hypotheses; on the other hand, our exploratory analyses yield significant results for future studies to take into account.