Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu (TCK Md. 109 vd.)
The crime of deprivation of liberty in Turkish penal code
  1. Tez No: 745897
  2. Yazar: YOUSIF ABDULWAHHAB YOUSIF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde TCK 109. maddesinde düzenlenen hükümler bağlamında kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu incelenmiştir. Çalışma giriş bölümü hariç, dört bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde hürriyet kavramı ve suça ilişkin genel bilgiler kavramsal olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde bu suçun unsurları incelenmiştir. Dördüncü bölümde suçun kanuni düzenlemesinde yer alan tüm durumlar ve nitelikli haller farklı Görüşlerle birlikte değerlendirilmiştir. Bu bölümde suçun özel görünüş şekilleri, koruşturma ve yaptırım hükümleri ayrı ayrı başlıklar altında irdelenmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen tüm veriler ile genel olarak bu suçun çerçevesi çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the crime of deprivation of liberty is examined in the context of the provisions regulated in Article 109 of the TCC. The study consists of four parts, excluding the introduction part. In the second chapter, the concept of freedom and general information about crime are analyzed conceptually. In the third chapter, the elements of this crime are examined. In the fourth chapter, all the qualified situations in the legal regulation of the crime were evaluated together with different opinions. In this section, the special appearance of the crime, investigation and sanction provisions are examined. In the conclusion chapter, the frame of this crime is drawn in general with all the data obtained.