Fraktürü olan hastalarda farklı periyotlarda yapılan soğuk uygulamanın ağrı ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect of cold application at different periods on pain and satisfaction in patients with fractures
  1. Tez No: 745903
  2. Yazar: DERYA KIRICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ERDAĞI ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma; fraktürü olan hastalarda farklı periyotlarda yapılan soğuk uygulamanın ağrı ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Kontrol gruplu tekrarlı ölçümlü deneysel türde olan çalışma Kars Harakani Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Nisan 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu tarihler arasında fraktür tanısıyla opere edilen ve araştırma kriterlerine uyan 60 hasta (30 kontrol, 30 deney grubu) örnekleme alındı. Verilerin toplanmasında ''Hasta Tanıtım Formu“, ”Soğuk Uygulama Öncesi ve Sonrası Hasta Takip Formu“, ”Visual Analog Skala“, ”Buz aküsü“ ve ”Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği" kullanıldı. Deney grubundaki hastalara saatte bir 20 dakika süreyle dört kez soğuk uygulama yapıldı. Kontrol grubuna ise araştırma süresi boyunca sadece bir kez 20 dakika soğuk uygulama yapıldı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler Ki-Kare Analizi, Bağımsız Gruplarda t Testi, Tekrarlı Ölçümlerde Varyans Analizi ve Cronbach's alpha güvenilirlik kat sayısı testleri ile değerlendirildi. Tanıtıcı özellikleri ile fraktür tedavisine ilişkin özellikleri açısından benzer olan (p>0.05) deney ve kontrol grubu hastaların soğuk uygulama öncesi ve sonrası ağrı puanlarının tekrarlı ölçümlerinin zamana göre değişimi gruplar açısından anlamlı farklılık gösterdiği belirlendi (p0.05). Sonuç olarak; deney grubunda ağrı puanının her uygulama öncesine göre anlamlı olarak düştüğü belirlendi. Kontrol grubuna bir defa yapılan soğuk uygulamadan hemen sonra ağrı puanının işlem öncesine göre anlamlı olarak düştüğü; soğuk uygulama yapılmayan üç saatte ağrı puanın tekrar yükseldiği belirlendi. Fraktürlü hastalarda düzenli aralıklarla yapılan soğuk uygulamanın ağrıyı azalttığı saptanan bu çalışmada hastalar için ağrı yönetiminde düzenli soğuk uygulamanın yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of cold application at different periods on pain and satisfaction in patients with fractures. The study, in which a repeated-measures control-group experimental design was used, was carried out in Kars Harakani State Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between April 2021 and January 2022. The study sample consisted of 60 patients (30 in the control group and 30 in the experimental group) who underwent an operation due to a diagnosis of fracture and met the research criteria. Data collection tools included a“Patient Information Form,”a“Pre-and Post-Cold Application Patient Follow-up Form,”the“Visual Analogue Scale”“Ice Battery,”and the“Newcastle Satisfaction with Nursing Scale”. The patients in the experimental group were administered cold application a total of four times for 20 minutes an hour. The patients in the control group were administered cold application only once for 20 minutes during the research period. Data were analyzed using descriptive statistics, Chi-Square analysis, Independent Samples t-test, Repeated Measures ANOVA, and Cronbach's alpha reliability coefficient. It was determined that the time-dependent variance of the pre-and post cold application pain scores of the experimental and control-group patients who were similar in terms of their descriptive and fracture treatment characteristics (p>0.05) showed a significant difference in terms of groups (p>0.05). It was determined that the satisfaction level of the patients in the experimental group with the nursing care practice was higher than that of the patients in the control group, but that no significant difference was found between the groups (p>0.05). In conclusion, it was determined that the pain score in the experimental group decreased significantly compared to what it was before each application. The pain score of the control group decreased significantly after one cold application compared to the pre-procedure; however, it was found that the pain score increased again during three hours without cold application. In this study, in which cold application administered at regular intervals to patients with fractures was found to reduce pain, it may be recommended to administer a regular cold application to patients for pain management.