Irreversible quantum thermodynamic processes and quantum heat engines
Tersinmez kuantum termodinamiksel süreçler ve kuantum ısı makinaları
  1. Tez No: 745941
  2. Yazar: MUSTAFA ÇANDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez, termodinamiğin yasalarının, süreçlerinin ve döngülerinin kuantum mekanik sistemlere uzantısını incelediğim kuantum termodinamiğine ayrılmıştır. Örneğin, termodinamiğin sıfır yasasının, bir sıcaklık operatörünün olmaması nedeniyle doğrudan kuantum alanına genişletilemeyeceğini gösteriyorum. Spesifik olarak, Carnot ve Otto döngüleri genel bir kuantum sistemi için genişletilir. Kuantum mekaniğinin tersine çevrilebilir bir Carnot döngüsünün inşası üzerindeki etkileri ortaya çıkarılmıştır. Tam kuantum mekanik döngü tanımı ve ikinci yasanın kuantum formülasyonu, geri dönüşü olmayan Carnot döngüsü için verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is devoted to quantum thermodynamics where I examine the extension of the laws, processes, and cycles of thermodynamics to quantum mechanical systems. I show that, for example, the zeroth law of thermodynamics cannot be directly extended to the quantum domain due to the lack of a temperature operator. Specifically, the Carnot and Otto cycles are extended for a general quantum system. The implications of quantum mechanics on the construction of a reversible Carnot cycle are revealed. Full quantum mechanical cycle description and the quantum formulation of the second law are given for the irreversible Carnot cycle.