A goal programming approach to machine selection for rapid prototyping
Hızlı prototipleme için makine seçiminde hedef programlama yaklaşımı
  1. Tez No: 745945
  2. Yazar: GERÇEK BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GREGORY J. GIBBONS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Warwick
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, önceki hızlı prototipleme makinesini ve süreç seçim programlarını, yöntemlerini ve tekniklerini incelemektedir. Literatürdeki teknikler incelenerek matematiksel modelleme kullanılarak yeni bir seçim yöntemi tanıtılmıştır. Makine seçimi için karar verme süreci çok amaçlı optimizasyondur ve model; zaman, maliyet ve kalite gibi kritik başarı faktörleri için optimize edilmiş bir çözüm sunmak üzere oluşturulmuştur. Modelleme kısıtları ve amaç fonksiyonu, hedef programlama yöntemi kullanılarak formüle edilmiştir. Araştırma, bir prototipe ilişkin değişkenleri ve bunlarla ilişkili ağırlıkları tanımlamanın mümkün olduğu bir model ortaya koymaktadır. Model, diğerlerinden farklı olarak, seçim sürecinden hiçbir makineyi çıkarmaz; kullanıcı tarafından sağlanan değişkenlere bağlı olarak en uygun makine seçimini ve yine kullanıcı tarafından tanımlanan bu değişkenlere göre sıralama ağırlıklarını basitçe öne sürer. Bu nedenle, kullanıcı parametreler açısından gereksinimlerini azaltmak veya değiştirmekle yetinirse, program anında değiş tokuş seçimleri sağlayacaktır. Yeni ve esnek model, kullanıcıların seçimlerini gereksinimlere göre oluşturmalarını sağlar. Bu model, firmalar ve hızlı prototipleme üreticileri tarafından kullanılabileceği geniş bir alana sahiptir. Model, hedef programlamanın doğası gereği her bir gereksinimin önem düzeylerinin ağırlıklandırılabilmesi için niteliksel ve niceliksel olmak üzere gerekli prototip türlerine göre iki parça halinde oluşturulmuştur. Model, ağırlıklar ve öncelikler için varsayımsal veriler ve makineler için geçmiş veriler ve prototipin gereksinimleri kullanılarak test edilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines previous rapid prototyping machine and process selection programs, methods and techniques. By examining historical techniques a new selection method is introduced by using mathematical modeling. The decision making process for machine selection is multiple objective optimization and the model is built to give an optimized solution for critical success factors such as time, cost and quality. The modeling constraints and objective function are formulated by using the goal programming method. The research puts forward a model in which it is possible to define the variables and their associated weights concerning a prototype. The model, unlike others before, does not eliminate any machines from the selection process; it simply puts forward the most appropriate choice of machine dependant of the variables provided by the user, and the ranking weights to those variables, again defined by the user. Therefore, should the user be content with reducing or changing their requirements from the perspective of the parameters, then the program will instantly provide tradeoff selections. The new and flexible model enables users to generate their selection according to the requirements. This model has a wide range of areas where it can be used by companies and rapid prototyping manufacturers. The model is generated in two parts according to the types of required prototypes which are qualitative and quantitative so that the importance levels of each requirement can be weighted because of the nature of goal programming. The model is tested by using hypothetical data for the weights and priorities and historical data for the machines and the requirements of the prototype.