Gönüllü göç sonrası göçmenlerde kayıp ve yas süreçlerine nitel bir bakış
  1. Tez No: 953832
  2. Yazar: SİMGE ÇAKMAKLI TURANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGA SELİN HÜNLER ÇİDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yaşayan üniversite mezunu gönüllü göçmenlerin göç deneyimlerini ekonomik, kültürel ve psikolojik boyutlarıyla bütüncül biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Göç olgusu yalnızca mekânsal bir yer değiştirme eylemi değil, aynı zamanda bireylerin kimlik, aidiyet ve gelecek beklentileri üzerinde derin etkiler bırakan çok katmanlı bir süreç olarak ele alınmıştır. Özellikle kariyer fırsatları, ekonomik istikrar arayışı, sosyal ve kültürel uyum gereksinimleri ile duygusal tepkilerin nasıl etkileşimde bulunduğu bu araştırmanın odak noktalarını oluşturmaktadır. Nitel tematik analiz yaklaşımıyla yürütülen çalışmada, 24–45 yaş arasındaki 12 katılımcıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu göç kararını kariyer gelişimi ve ekonomik kaygılar temelinde alırken, yeni bir hayata başlarken hem ayrılık üzüntüsü hem de umut ve heyecan duygularını yoğun biçimde deneyimlemişlerdir. Uyum sürecinde dil bariyerleri, kültürel farklılıklar ve sosyal destek eksikliği önemli zorluklar olarak bildirilirken; işyeri mentorlukları, göçmen arkadaş grupları ve kişisel gelişim çabaları süreci anlamlı biçimde kolaylaştırmıştır. Göç motivasyonunda mesleki ve ekonomik kazanım ön plana çıkmıştır. Göç sürecinde birçok duygu eşzamanlı yaşanmıştır. Uyum güçlükleri arasında dil engeli, sosyal izolasyon, kültürel farklılıklar ve bürokratik engeller başta gelmiştir. Uyumu kolaylaştıran faktörler olarak ise sosyal ağlar, maddi imkânlar, işyerinden destek ve bireysel dayanıklılık stratejileri belirlenmiştir. Kimlik ve aidiyet kayıpları, sosyal ilişkilerde zayıflama ve kültürel erime biçiminde deneyimlenmiş; dil becerilerinin geliştirilmesi ve yeni topluluklara katılım bunlarla başa çıkmada kilit rol oynamıştır. Geleceğe yönelik yerleşim tercihleri, ekonomik refah, sosyal-kültürel uyum, güvenlik ve iklim koşullarına bağlı olarak şekillenmiştir. Türkiye'ye dönüş isteği ise siyasi ve ekonomik reform beklentileriyle doğrudan ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the migration experiences of voluntary, university educated individuals residing in European Union member states through an integrated lens encompassing economic, cultural, and psychological dimensions. Migration is approached not merely as a spatial relocation, but as a complex, multilayered process that significantly impacts individuals' identities, sense of belonging, and future expectations. The research focuses on how career aspirations, economic motivations, cultural integration demands, and emotional responses intersect throughout the migration journey. A qualitative research design was adopted, and data were collected through semi-structured, in-depth interviews with twelve participants between the ages of 24 and 45. Thematic analysis was used to identify patterns and generate insights. Most participants emphasized career development and economic security as the primary motives behind their decision to migrate. The early stages of the process were marked by conflicting emotional states, including sorrow associated with separation and excitement about new opportunities. Adaptation difficulties included language barriers, cultural differences, bureaucratic challenges, and a lack of social support. Conversely, workplace mentorship, peer networks, and personal development efforts were found to facilitate the adjustment process. Participants frequently reported feelings of identity loss and social detachment; however, developing language skills and engaging with new communities played a key role in coping with these difficulties. Future settlement preferences were shaped by factors such as economic welfare, sociocultural integration, safety, and climate. Additionally, the desire to return to Turkey was closely linked to expectations for political and economic reform. The study offers a nuanced understanding of skilled migration by highlighting both internal emotional processes and external structural dynamics.