Vagus sinir stimülasyonu ve inhibisyonunun obez sıçan karaciğerleri üzerine olası etkilerinin incelenmesi
Investigation of the possible effects of vagus nerve stimulation and inhibition on obese rat livers
  1. Tez No: 745974
  2. Yazar: HEDİYE ŞEYMA DURDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞINSU ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Günümüzde değişen yaşam koşulları, teknolojinin artması, haraketsiz yaşam gibi faktörlerin artmasıyla yaygın olarak görülen obezite riskli bir hastalık olarak kabul görülmektedir. Riskli olan bu hastalığa yönelik mevcut tedavi yöntemleri dışında alternatif yöntemler aranmaktadır. Bariatrik cerrahi olarak varolan mevcut bir obezite tedavi yolu olsa da cerrahi tedaviler kendi içerisinde farklı alternatifler sunmaktadır. Vücudumuzda mevcut olan ve büyük bir role sahip olan vagus sinirinin stimülasyonu veya inhibasyonu sonucu kişilerin karaciğerinde dolayısıyla obezite durumlarında nasıl bir değişiklik olduğunu gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada obez sıçanlara uygulanan vagus isnir stimülasyon ve inhibisyonunun karaciğere olası etkileri ve dolayısıyla obezite üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 300-350 gr ağırlığında, 11-12 haftalık 32 adet dişi Wistar albino cinsi sıçan kullanılmış ve denekler kontrol, sham, stimülasyon be inhibisyon olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. 15 haftanın sonunda tüm denekler kardiyak perfüzyon işlemine tabi tutulmuş ve beyin dokuları çıkarılmıştır. Gerekli histolojik, stereolojik ve biyokimyasal analizler yapıldımıştır Bulgular: Grupların tümünde sentral ven hacmi üzerine yapılan istatistiksel analizde gruplar arasında anlamlı fark gözlemlenmemiştir. Grupların tümünde elde edilen portal hacmi değerleri üzerinde yapılan istatistiksel analizde KONT ve SHAM gruplar arasında anlamlı fark gözlemlenmemiştir ( p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Today, obesity, which is widely seen with the increase of factors such as changing living conditions, increase in technology, and life without movement, is accepted as a risky disease. Alternative methods are sought other than the current treatment methods for this risky disease. Although bariatric surgery is an existing obesity treatment method, surgical treatments offer different alternatives in themselves. There is no study showing how the stimulation or inhibition of the vagus nerve, which is present in our body and has a large role, changes in the liver of people and therefore in their obesity status. In this study, it was aimed to investigate the possible effects of vagus isnir stimulation and inhibition applied to obese rats on the liver and thus its effects on obesity. Material and Method: In this study, 32 female Wistar albino rats weighing 300-350 g and aged 11-12 weeks were used and the subjects were divided into four groups as control, sham, stimulation and inhibition. At the end of 15 weeks, all subjects underwent cardiac perfusion and their brain tissues were removed. Necessary histological, stereological and biochemical analyzes were performed. Results: In the statistical analysis of the volume of the central vein in all the groups, no significant difference was observed between the groups. In the statistical analysis of the portal volume values obtained in all the groups, no significant difference was observed between the KONT and SHAM groups ( p>0,05). In the STI and İNH group, the reduced portal area volume was seen compared to the KONT group (p0,05).