Sağlık çalışanlarının meslek hastalıklarına yaklaşımlarının araştırılması: Malatya ili örneği
Investigation of approaches of health workers to occupational diseases: The case of Malatya province
- Tez No: 745981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ APDULMUTALİP ŞAHİNASLAN, DOÇ. DR. İBRAHİM GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Her yönüyle toplumu ve bireyi zarara uğratan meslek hastalıkları, çalışma ortamında bulunan çalışma koşullarından ve çalışan bireylerden kaynaklanan sebepler nedeniyle meydana gelmektedir. İş yerindeki birçok etken meslek hastalıklarının meydana gelişinde en temel unsurlardır. Bunları kimyasal, biyolojik ve psikolojik olarak üç ana başlıkta toplayabiliriz. İşyerlerinin çalışma koşullarındaki iş sağlığı ve güvenliğine dair eksiklikleri veya işveren ve çalışanın yapması gereken sorumlulukları yerine getirmemesi; meslek hastalıkları için tehlikeli durum ve davranışları oluşturmaktadır. Çalışanlar hastanelere muayeneye gittiklerinde, çalışan doktorlar tam olarak gelen kişinin hastalığının çalıştığı işiyle alakalı olabileceğini bilmemekte ve bunları genel sağlık sorunu olarak algılamaktadır. Bu sebeple çalışan; hastalığının işinden kaynaklandığını bilmeden aynı işte belki daha ağır şartlarda çalışmasına devam etmektedir. Çalışan bireylerin davranışlarında olumlu olacak şekilde değişiklikler meydana getirmek için çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim vermek en önemli konulardan biri haline gelmektedir. Pek çok işveren ya da çalışan; eğitimin önleyici bir yaklaşım olmadığını ve bu yüzden meslek hastalıklarının azalmasında etkili olmadığını düşünmektedir. Fakat yapılan çalışmalar ve araştırmalar ise eğitimin bilinçlendirmesi ile meslek hastalıklarının sayısının azalacağını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational diseases that cause harm to society and the individual in all aspects occur due to causes caused by working conditions and working people in the working environment. Many factors at work are the most basic elements in the occurrence of occupational diseases. We can collect them in three main headings: chemical, biological and psychological. Deficiencies in occupational health and safety in working conditions of workplaces or failure to fulfill the responsibilities of the employer and the employee to perform constitute dangerous situations and behaviors for occupational diseases. When employees go to hospitals for examination, the working doctors are not fully aware that the incoming person's illness may be related to the work for which he works, and perceive them as a general health problem. For this reason, the employee continues to work in the same job, perhaps under more severe conditions, not knowing that his illness is caused by his job. In order to create positive changes in the behavior of working people, providing training to employees on occupational health and safety issues is becoming one of the most important issues. Many employers or employees believe that education is not a preventive approach and therefore is not effective in reducing occupational diseases. However, the studies and researches conducted predict that the number of occupational diseases will decrease with the awareness raising of education.