Evre 4-5-5d (periton ve hemodiyaliz hastaları) kronik böbrek hastalarında intravenöz demir replasmanı tedavisinin kalsiyum, fosfor, parathormon üzerine etkisi
The effect of intravenous iron replacement therapy on calcium, phosphorus and parathormone in stage 4-5-5d (peritoneum and hemodialysis patients) chronic kidney patients
  1. Tez No: 745982
  2. Yazar: ÖZGE PINARBAŞLI AKÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TUNCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: KBH hastalarında yaşam kalitesini, hatta ilerlemesini etkileyecek en önemli sorunlardan biri de anemi gelişimidir. İleri evre KBH hastalarında anemi ve demir eksikliğini tedavi etmenin amacı semptomlarını ve yaşam kalitesini iyileştirmek ve kardiyovasküler risklerini potansiyel olarak azaltmaktır Tedavide sıklıkla oral demir preparatları kullanılmaktadır fakat ilaçların tolerasyon sorunu olması ve çoğu zaman tedavi yanıtının tatmin edici olmaması nedeniyle günümüzde intravenöz demir replasman tedavisi daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Çalışmamızda tedavide sıklıkla kullanılan IV demir preperatlarının kalsiyum, fosfor ve parathormon düzeylerindeki etkilerine bakmak planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalından takipli ileri evre 4,5,5d KBH hastalarından 32 tanesi dâhil edildi. Hastalar IV demir karboksimaltoz tedavisi uygulanan ve IV demir sükroz uygulananlar olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Gruplar içerisinde demir replasmanı öncesi ve sonrasında kalsiyum, fosfor ve parathormon için yapılan toplam 4 ölçümün değişimine bakıldı. Analizler SPSS 26.0 (IBM Corp. 2019 IBM SPSS Statistics for Windows, version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programı kullanılarak yapılmıştır. Tüm p değerleri çift yönlü olup p ≤ 0,05 olan değerler istatistiksel açıdan anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Demir sükroz ve demir karboksimaltoz grupları cinsiyet, yaş, KBH etyolojisi ve komorbiditeler açısından karşılaştırıldığında birbirine benzer bulundu. Çalışmanın başlangıcında hastalar laboratuar parametreleri açısından karşılaştırıldığında hastaların üre, kreatinin, eGFH, sodyum, potasyum, AST, ALT, hemoglobin, trombosit, kalsiyum, fosfor ve parathormon düzeyleri birbirine benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: One of the most important problems that will affect the quality of life and even the progression of patients with CRF is the development of anemia. The aim of treating anemia and iron deficiency in patients with advanced CRF is to improve their symptoms and quality of life and potentially reduce their cardiovascular risks. Oral iron preparations are frequently used in the treatment, but intravenous iron replacement therapy is more frequently preferred nowadays because of the problems of tolerance of the drugs and the often unsatisfactory treatment response. has been started. In our study, it was planned to examine the effects of IV iron preparations, which are frequently used in treatment, on calcium, phosphorus and parathormone levels. MATERIALS AND METHODS: Thirty-two patients with advanced stage 4.5,5d CRF followed by Afyon Health Sciences University, Department of Nephrology were included in the study. The patients were divided into 2 groups as those who were treated with IV iron carboxymaltose and those who were treated with IV iron sucrose. The changes in a total of 4 measurements made for calcium, phosphorus and parathormone before and after iron replacement were examined within the groups. Analyzes were performed using SPSS 26.0 (IBM Corp. 2019 IBM SPSS Statistics for Windows, version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp.). All p values were bidirectional and values with p ≤ 0.05 were considered statistically significant. RESULTS: When the iron sucrose and iron carboxymaltose groups were compared in terms of gender, age, CKD etiology and comorbidities, they were found to be similar. When the patients were compared in terms of laboratory parameters at the beginning of the study, urea, creatinine, eGFH, sodium, potassium, AST, ALT, hemoglobin, thrombocyte, calcium, phosphorus and parathormone levels of the patients were found to be similar.