Brusella hastalarında NRF2, hemoksijenaz (HO1), neopterin seviyelerinin incelenmesi
Examination of NRF2, hemoxygenase (HO1), neopterin levels in patients with brucella
  1. Tez No: 746015
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bruselloz, brusella cinsi bakterilerin neden olduğu, insanlara enfekte hayvanlardan direktt temas, inhalasyon veya et, süt ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerin tüketimi ile bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Nrf2 oksidatif ve elektrofilik stresin hücresel sensörüdür. Neopterin, hücre aracılı bağışıklık ile ilişkili bir biyokimyasal belirteçtir. Hemoksijenaz (HO1), oksidatif ve inflamatuar hasarlar sonucu ortaya çıkan hastalıklarda ana protein olarak kabul edilir. Çalışmamızda brusella hastalarının serumlarının Nrf2, Hemoksijenaz (HO1), Neopterin seviyelerinin oksidatif stres, anti-inflamatuar ve anti-oksidan etkileri baz alınarak bu biyobelirteçlerin brusellanın tanı ve takibinde güvenilir birer marker olabilirliklerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğine başvuran brusella hastaları alındı. 1/160 titre grubu, 1/320 titre grubu, 1/640 titre grubu ve kontrol kanları olmak üzere 4 gruptan oluşan ve oluşan bu gruplardan 30 ar birey çalışmaya dahil edildi. Analiz sonucunda, grup ile cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca, gruplara göre yaş düzeyleri arasında da istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamışken, titre oranlarına göre bu biyobelirteçlerin anlamlı olarak değiştiği saptanmıştır. Nrf2, HO1 ve Neopterin seviyeleri en düşük sağlıklı kontrol grubundaki bireylerde bulunurken en yüksek 1/640 titre grubunda bulunmuştur. Sonuç olarak, brusella hastalarının Nrf2, Hemoksijenaz ve Neopterin düzeylerinin yüksek olması klinik takipte göz önünde bulundurulması gereken parametreler olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is an infectious disease caused by Brucella bacteria, transmitted to humans by direct contact with infected animals, by inhalation, or by consumption of animal products such as meat, milk and dairy products. Nrf2 is the cellular sensor of oxidative and electrophilic stress. Neopterin is a biochemical marker associated with cell-mediated immunity. Hemoxygenase (HO1) is considered to be the main protein in diseases resulting from oxidative and inflammatory damage. In our study, we aimed to investigate whether these biomarkers can be reliable markers in the diagnosis and follow-up of brucellosis, based on the oxidative stress, anti-inflammatory and anti-oxidant effects of Nrf2, Hemoxygenase (HO1), Neopterin levels in the sera of brucella patients. Brucella patients who applied to Harran University Faculty of Medicine Infectious Diseases Outpatient Clinic were included in the study. Thirty individuals each from these groups, which consisted of 4 groups as 1/160 titer group, 1/320 titer group, 1/640 titer group and control blood groups, were included in the study. As a result of the analysis, no significant relationship was found between the group and gender. In addition, while there was no statistically significant difference between the age levels of the groups, it was determined that these biomarkers changed significantly according to the titer ratios. While the Nrf2, HO1 and Neopterin levels were lowest in the healthy control group, the highest was found in the 1/640 titer group. In conclusion, high Nrf2, Hemoxygenase and Neopterin levels in brucella patients show that they are parameters that should be considered in clinical follow-up.