Taekwondo sporcularında uygulanan üç farklı germe egzersizinin tekrarlı tekme performansı üzerindeki akut etkilerinin incelenmesi
Investigation of the acute effects of three different stretching exercises applied in taekwondo athletes on repetitive kicking performance
- Tez No: 746024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, Taekwondo sporcuları üzerinde uygulanan statik, dinamik ve PNF germe egzersizlerinin tekrarlı tekme performansına akut etkileri incelendi. Materyal Metot: Çalışmaya, Kayseri ilinde bulunan farklı spor kulüplerinde aktif taekwondo sporu yapan 15 erkek sporcu gönüllü olarak katıldı. Veriler, sporculara uygulanan farklı germe egzersizleri (static, dinamik, PNF) sonrası taekwondo anaerobik aralıklı tekme testi (TAIKT) ile elde edildi. Germe egzersizleri sporcuların alt ekstremite kas grubuna (hamstring, gastrocnemius, quadriceps ve gluteus maximus) yönelik uygulandı ve testler arası 48 saat dinlenme süresi verildi. Bulgular: Germe uygulamalarının bağımlı değişkenler üzerindeki (tekme sayısı, puan, başarı yüzdesi) anlamlı etkilerini belirlemek için tekrarlı ölçümler iki yönlü varyans analizi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar alfa düzeyinin (.05) bonferroni ayarlaması ile yapıldı. Germe uygulamaları ile algılanan zorluk derecesi arasındaki yönelimler için Ki-Kare (χ2) testi kullanıldı. Her bir bağımlı değişken için tanımlayıcı istatistikler (ortalamalar, standart sapma, standart hata, etki büyüklüğü) kullanıldı. Anlamlılık düzeyi başlangıçta p≤.05 olarak belirlendi ve analizler Windows için SPSS 25 programında gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this study, the acute effects of static, dynamic and PNF stretching exercises applied on Taekwondo athletes on repetitive kick performance were investigated. Materials and Methods: Fifteen male athletes, who were active in taekwondo in different sports clubs in Kayseri, participated in the study voluntarily. Data were obtained by taekwondo anaerobic interval kick test (TAIKT) after three different stretching exercises (static, dynamic, PNF) were applied to the athletes. Stretching exercises were applied to the lower extremity muscle groups of the athletes (hamstring, gastrocnemius, quadriceps and gluteus maximus) and a 48-hour rest period was given between the tests. Results: Two-way repeated measures ANOVA was used to determine the significant effects of stretching practices (passive, dynamic, static, PNF) on dependent variables (number of kicks, score, percentage of success). Multiple comparisons were made with the bonferroni adjustment of alpha level (.05). The Chi-Square (χ2) test was used for the orientations between the stretching practices and the perceived exertion level. Descriptive statistics (means, standard deviation, standard error, effect size) were used for each dependent variable. Significance level was initially determined as p≤.05 and analyzes were performed in SPSS 25 program for Windows.