Electromagnetic absorber based on metamaterial
  1. Tez No: 746025
  2. Yazar: RAWAN NAZAR AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, çok bantlı mükemmel bir elektromanyetik meta malzeme soğurucu geliştirmektir. Mükemmel üç bantlı absorpsiyon yapabilen tipik bir yapay mikrodalga metamalzeme emici örneği gösterilmektedir. Önerilen tasarımda, tek hücre dairesel bir rezonans ve elektriksel dielektrik substratlardan oluşur. Yüzde 92,1 (yüzde 92,1) ve yüzde 90 (yüzde 92,1) absorpsiyon oranlarıyla üç mükemmel absorpsiyon zirvesi bulmak mümkündür. Bununla birlikte, soğurucu diğer türdeki dalgalara, enine elektromanyetik (TM) çok hassastır. Ek kullanımlar, elektromanyetik hasat, azaltılmış radar kesiti (RCS), sensör, antenler, termal görüntüleme ve algılamayı içerir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explore the construction of a multi band ideal electromagnetic metamaterial absorber. A used most microwave metamaterial absorber capable of outstanding triple-band absorption is exhibited. A circular resonator, an electrical dielectric substrate, and a square copper plate with holes comprise the unit cell of the proposed construction. Three good absorption peaks exist at resonance frequencies of 4.93 GHz, 14.56 GHz, and 15.46 GHz, respectively, with absorption rates of 96.24 percent, 92.1 percent, and 90 percent. The absorber is insensitive to TE polarization waves but very responsive to TM polarization waves. Additionally, this structure method is applicable to a wide number of applications, including energy electromagnetic post - harvest, reduced radar cross section (RCS), sensors, antenna, thermal imaging, and detection