A comparative study of Millian and Marxian understandings of freedom
Marks ve Mill'in özgürlükanlayışlarının karşılaştırması
  1. Tez No: 746045
  2. Yazar: MEHMET KANATLI
  3. Danışmanlar: DR. LIAM SHIELDS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Manchester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezin temel amacı Karl Marx ve John Stuart Mill açısından özgürlük ne ifade etmektedir sorusuna cevap bulmaktır. Bu amaç doğrultusunda, yazar öncelikle Marx ve Mill'in teorilerinde özgürlüğün nerede konumlandığını açıklamaya çalışmaktadır. Sonrasında ise yazar MArx ve Mill'in özgürlüğe dair temel görüşlerinin karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to seek an answer to the question ''What does freedom mean for Karl Marx and John Stuart Mill''? To this aim, firstly, the author embarks on exploring where the Marxian and Millian views of freedom stand in their respective theories. Then, the author compares their understandings of freedom in order to be able to better analyse what freedom means for Karl Marx and John Stuart Mill.