Teaching grammar through oral storytelling
Sözlü hikaye anlatımı yoluyla dilbilgisi öğretimi
- Tez No: 746082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BETÜL TOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda, gelişen dünya ile birlikte İngilizce öğretimine ve öğrenimine ilgi artmıştır. Dil becerilerinin geliştirilmesi üzerine çok sayıda araştırma yapılmıştır. Fakat bazı becerilerin özellikle dil bilgisinin geliştirilmesi hala zordur. Özellikle devlet okulu öğrencileri, İngilizce kelime hazineleri geniş olmasına rağmen, en basit cümleleri bile oluşturamamaktadırlar. Dil bilgisi öğretiminin ve öğreniminin gözardı edilmesi bunun nedenleri arasında gösterilebilir. Biz bu çalışmamızda sözlü hikaye anlatımı yolu ile dil bilgisi öğretimini incelemeyi amaçladık. Hikayelerin insanlar üzerinde tılsımlı bir etkisi vardır. Biz bu güçten yararlanarak öğrencilere dil bilgisi öğretmeyi hedefledik. Bu çalışma 2021-2022 akademik yılının ilk dönemini kapsayan bir eylem araştırması olarak yapılmıştır. Araştırmaya Elazığ Cemil Meriç Fen Lisesi'nde öğrenim görmekte olan elli sekiz 9. sınıf öğrencisi katılmıştır. 9/A kontrol grubu ve 9/B deney grubu olarak rastgele belirlenmiştir. Müfredatın dil bilgisi kısımları, kontrol grubunda geleneksel metodlarla öğretilirken, deney grubunda sözlü hikaye anlatımı metoduyla öğretilmiştir. Araştırma öncesinde öğrencilerin dil bilgisi sevilerini belirlemek için her iki gruba da ön-test uygulanmıştır. Deney grubunda, ayda bir hafta olmak üzere, dört hafta hikaye anlatılmış, ardından da hikaye öncesi ve sonrası etkinlikleri yapılmıştır. Araştırma sonunda ise öğrencilere, dil bilgisi öğreniminde hikaye anlatım tekniğinin etkili olup olmadığını görmek için son-test uygulanmştır. Ayrıca, İngilizce dersine hikaye anlatım tekniğinin entegre edilişi ve dil bilgisinin bu teknik aracı ile öğretilmesinin etkisini bireysel bazda daha derinden anlamak için, öğrencilerle grup ropörtajı yapılmıştır. Mevcut çalışma için nicel veriler öğrencilere uygulanan ön ve son testten elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS veri analizi programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise, grup olarak gerçekleştirilen ropörtajlar sonucu elde edilmiştir. Bulgular, sözlü hikaye anlatımı tekniğinin dil bilgisi öğretiminde önemli bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Ön-test sonuçları her iki grup arasında hiç fark olmadığını gösterirken, son-test sonuçları bu iki grup arasında önemli bir fark ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu araştırmada sözlü hikaye anlatımının öğrencilerin dil bilgisi öğrenimini arttırdığı görülmektedir. Bu bağlamda, İngilizce dersinde hikaye anlatılmasının ve bu tekniğe dayalı etkinliklerin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the interest in teaching and learning English has increased with the developing world. Many studies have been conducted on improving language skills. But developing some English skills especially grammar skills is still very hard. Students, notably public school students, have a wide range of vocabulary, but they have difficulty to construct even the simplest sentences correctly. Ignoring the teaching or learning of grammar can be said to be one of the reasons of this. In this study, we aim to teach grammar through oral storytelling. Stories have a magical effect on people. We aim to teach grammar to students by taking advantage of this power. This study was conducted as an action research covering the first semester of the 2021-2022 academic year. Fifty-eight 9th grade students studying at Cemil Meriç Science High School in Elazığ participated in this research. 9A was randomly determined as the control group and 9B as the experimental group. While grammar parts of the curriculum were taught via conventional methods in the control group, the students were taught via the oral storytelling method in the experimental group. Before the research, a pre-test was applied to both groups in order to determine the grammar levels of the students. During the treatment, stories were told for four weeks, once a month, and pre- and post-story activities were carried out. At the end of the research, a post-test was applied to the students to see if the storytelling technique was effective in learning grammar. In addition, a group interview was conducted with the students in order to better understand the effect of integrating the storytelling technique into the English lesson and teaching the grammar via this technique on individual basis. Quantitative data for the current study were obtained from the pre-test and post-test. This data was analyzed using the SPSS data analysis program. On the other hand, qualitative data were obtained from the interviews. Findings show that oral storytelling technique has a significant effect on grammar teaching. While the pre-test results showed no difference between the two groups, the post-test results revealed a significant difference between the two groups. As a result, in this study, it was seen that oral storytelling technique increased students' grammar learning. In this context, it was concluded that the use of storytelling in the English lesson positively affects the academic success of the students.