Çok kriterli karar analiz yöntemleri ile bankaların performans değerlendirmesi
Performance evaluation of banks with multi criteria decision analysis methods, electre method
  1. Tez No: 746084
  2. Yazar: REYHAN METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN SANSARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çok kriterli karar verme yöntemleri ile bankaların finansal performanslarının değerlendirilmesi mümkün olmakla birlikte sağlıklı sonuçlar vermektedir. Karar vermenin zorluğu ve subjektif ölçüm yapmanın yanıltıcı etkisinden kurtulmak amacıyla analizi bilimsel bir yolda ilerletmek en doğru yöntem olacaktır. ELECTRE yöntemi ile TBB'den alınan istatistiki rasyoları kullanılarak 2020 yılı Aktif Büyüklüğü sıralamasında yer alan ilk 20 bankanın performans değerlendirilmesi yapılmıştır. 2010-2020 yılları arasında belirlenen rasyoların ortalamaları alınarak oluşturulan değişkenler karar matrislerinde ELECTRE yöntemi uyarınca incelenmiştir. Tezde baz alınan rasyolar; Sermaye Yeterliliği, Aktif Kalitesi, Likidite, Kârlılık ve Gelir-Gider Yapısı başlıkları altında bulunan 30 rasyo kalemini oluşturmakta ve bu rasyolar için matrisler hazırlanarak eşit ağırlıklandırma yolu ile ELECTRE yöntemi uygulanarak çözüme ulaşılmak hedeflenmiştir. Bireysel subjektif değerlendirmelerin ötesinde sektörde birliği sağlayıcı ve sektör raporlarını hazırlayan mekanizmanın belirlediği rasyoları kullanmak çalışmanın güvenilirliğini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Although it is possible to evaluate the financial performance of banks with multi-criteria decision-making methods, it gives healthy results. It would be the most accurate method to advance the analysis in a scientific way in order to avoid the difficulty of decision making and the misleading effect of subjective measurement. By using the statistical ratios obtained from the TBB with the ELECTRE method, the performance evaluation of the first 20 banks in the 2020 Asset Size ranking was made. The variables created by taking the averages of the ratios determined between the years 2010-2020 were examined in the decision matrices according to the ELECTRE method. The ratios based on the thesis; it consists of 30 ratio items under the headings of Capital Adequacy, Asset Quality, Liquidity, Profitability and Income-Expenditure Structure, and it is aimed to reach a solution by applying the ELECTRE method with equal weighting by preparing matrices for these ratios. Beyond individual subjective evaluations, using the ratios determined by the mechanism that provides unity in the sector and prepares sector reports has created the reliability of the study.