Ortaokul öğrencilerinin öz-düzenleme becerileri, sosyal bilgiler öğrenme yaklaşımları, anne-baba ve öğretmenlerinin akademik katılımlarının incelenmesi
The investigation of secondary school students' self-regulation skills, social studies learning approaches, academic participation of parents and teachers
- Tez No: 746114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ALDAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma ortaokul öğrencilerinin öz-düzenleme becerileri, sosyal bilgiler öğrenme yaklaşımları, anne-baba ve öğretmenlerinin akademik katılımlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Uşak İli Merkez İlçesinde yer alan ortaokullarda öğrenim görmekte olan 1088 öğrenci üzerinden toplanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Arslan ve Gelişli (2015) tarafından geliştirilen“Algılanan Öz-düzenleme Ölçeği”, Gezer ve Şahin (2017) tarafından geliştirilen“Sosyal Bilgiler Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği (SÖYÖ)”ve Dündar (2017) tarafından geliştirilen“Algılanan Anne-Baba ve Öğretmen Akademik Katılım Ölçeği-Sosyal Bilgiler”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi için ikili gruplarda t-testi; çoklu grupların karşılaştırılmasında ise ANOVA testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda ortaokul öğrencilerinin öz-düzenleme becerilerinin“sık sık”düzeyinde, sosyal bilgiler öğrenme yaklaşımları ile anne-baba-öğretmen akademik katılımlarının ise“katılıyorum”düzeyinde olduğu; ayrıca anne-baba ve öğretmen akademik katılımı ile derin öğrenme yaklaşımlarının öz-düzenleme becerilerinin anlamlı bir şekilde yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the self-regulation skills of secondary school students, their social studies learning approaches to/towards to social studies and the academic participation of their parents and teachers. The data of this researches was collected from 1088 students enrolled in (Grades 5-8) classes of secondary schools in the Central District of Uşak Province. Cluster sampling method was used in the study in which the relational screening model was used. Personal information form,“Perceived Self-regulation Scale”developed by Arslan and Gelişli (2015),“Social Studies Learning Approaches Scale (SÖYÖ)”developed by Gezer and Şahin (2017), and“Perceived Self-regulation Scale”developed by Dündar (2017),“Perceived Parent and Teacher Academic Participation Scale-Social Studies”were used for data collection. Spss 26 package programme was used for data analyses. Independent samples t test, one way anova and regression analyses were used in analyzing data which were obtained by research. As a result of the research, it was concluded that secondary school students' self-regulation skills were“often”level while their Social Studies learning approaches, parent-teacher academic participation of parents and teachers were at the level of“agree”. It was concluded that the academic participation of parents and teachers and deep learning approaches were significant predictors of self-regulation skills.