Gıda neofobisi ve çeşitlilik arayışının tekrar ziyaret niyetine etkisi: İstanbul'u ziyaret eden Arap turistler üzerine bir araştırma
The effect of food neophobia and variety seeking on revisit intention: A study on Arab tourists visiting Istanbul
- Tez No: 746115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, İstanbul'u ziyaret eden Arap turistlerin gıda neofobisi ve gıda çeşitlilik arayışı eğiliminin tekrar ziyaret niyetine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında 585 Arap turistten elde edilen veriler analiz edilmiştir. Gıda neofobisi ile ilgili yapılan analizlerde; cinsiyet, medeni durum, kronik rahatsızlığın varlığı ve eğitim düzeyine göre istatistiki olarak anlamlı farklar olduğu tespit edilmiştir. Gıda çeşitlilik arayışı eğilimi ile ilgili yapılan analizlerde de cinsiyet, medeni durum, gelir ve eğitim değişkenleri bakımından istatistiki olarak anlamlı farklar olduğu görülmüştür. Gıda neofobisi ve çeşitlilik arayışı eğiliminin tekrar ziyaret niyetine etkisinin analizinde ise, gıda neofobisinin tekrar ziyaret niyetine negatif yönde, çeşitlilik arayışı eğiliminin ise pozitif yönde bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of food neophobia and food variety-seeking tendency of Arab tourists visiting Istanbul on revisit intention. Within the scope of the study, the data obtained from 585 Arab tourists were analyzed. In the analysis of food neophobia; it was determined that there were statistically significant differences according to gender, marital status, presence of chronic disease and education level. In the analysis made on the tendency to seeking food variety, it was observed that there were statistically significant differences in terms of gender, marital status, income, and education variables. In the analysis of the effect of food neophobia and variety-seeking tendency on revisit intention, it was concluded that food neophobia had a negative effect on revisit intention, while variety-seeking tendency had a positive effect.