Ameliyat öncesi bekleme alanında hastanın anksiyete düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting the patient's anxiety level in the preoperative waiting area
- Tez No: 981722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR CANDAŞ ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada cerrahi işlem uygulanacak olan hastaların ameliyat öncesi bekleme alanındaki anksiyete düzeyleri ve anksiyete düzeylerine etki eden faktörlerin saptanması amacı ile yürütüldü. Tanımlayıcı kesitsel çalışmanın evrenini, Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde cerrahi operasyon geçiren hastalar oluşturdu. Örneklem büyüklüğü güç analizi sonucunda 366 hasta olarak belirlendi. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Özellikler Formu, STAI Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği, Visuel Analog Skala ve Bekleme Alanı Anksiyete Nedenleri Formu kullanılarak ameliyat öncesi hastaların bekleme alanında yüz yüze toplandı. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak uygun istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 48.800±16.551 olup, katılımcıların %50.8'i kadın, %60.9'u çalışmamakta ve %36.9'u ilköğretim mezunudur. Hastaların ameliyat günü klinikte bekleme süresi ortalama 209.470±111.498 dakika ve bekleme alanında kalış süresi ortalama 31.080±17.700 dakikadır. Katılımcıların bekleme alanı durumluk anksiyete puanı ortalama 53.926±3.428 ve sürekli anksiyete puanı 55.353±5.18'dir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre, sürekli anksiyete düzeyi, cinsiyet, ameliyat öncesi fiziksel bağımsızlık, ameliyat türü ve ağrı varlığı bekleme alanında ölçülen durumluk anksiyete düzeyindeki değişimi %20.7 oranında açıklamaktadır. Özellikle sürekli anksiyete düzeyi ve endoskopik cerrahi uygulanması anksiyeteyi yordayan en güçlü değişkenlerdir. Ameliyat öncesi anksiyete üzerinde etkili faktörler incelendiğinde bilinmeyen bir ortamda bulunma, bekleme alanı ısısı, ameliyat günü doktorla görüşememe ve ameliyat sonrası ağrı korkusu öne çıkan başlıca nedenlerdir. Sonuç olarak çalışmada hastaların ameliyat öncesi bekleme alanında orta düzeyde anksiyete yaşadığı ve bu anksiyete düzeyinin bireysel, çevresel ve cerrahiye ilişkin faktörler tarafından etkilendiği saptanmıştır. Bekleme alanı koşullarının iyileştirilmesi, hastaların bilgilendirilmesi ve cerrahi ekip ile iletişimin güçlendirilmesi, anksiyeteyi azaltmada etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the anxiety levels of patients undergoing surgical procedures in the preoperative waiting area and the factors affecting these levels. The population of this descriptive cross-sectional study consisted of patients who underwent surgical operations at Kanuni Training and Research Hospital affiliated with Trabzon Provincial Health Directorate. The sample size was determined as 366 patients based on power analysis. Data were collected face-to-face in the preoperative waiting area using the Introductory Information Form, STAI State and Trait Anxiety Scale, Visual Analog Scale, and Waiting Area Anxiety Causes Form. The data were analyzed with appropriate statistical methods using the SPSS 22.0 package program. The mean age of the patients was 48.800±16.551 years; 50.8% were female, 60.9% were not employed, and 36.9% were primary school graduates. On the day of surgery, the mean waiting time in the clinic was 209.470±111.498 minutes, and the mean waiting time in the waiting area was 31.080±17.700 minutes. The mean state anxiety score of the participants in the waiting area was 53.926±3.428, and the mean trait anxiety score was 55.353±5.18. According to multiple linear regression analysis, trait anxiety level, gender, preoperative physical independence, type of surgery, and presence of pain explained 20.7% of the variance in state anxiety levels measured in the waiting area. Particularly, trait anxiety level and undergoing endoscopic surgery were identified as the strongest predictors of state anxiety. When the factors affecting preoperative anxiety were examined, being in an unfamiliar environment, the temperature of the waiting area, not being able to see the doctor on the day of surgery, and fear of postoperative pain were identified as the main reasons. In conclusion, the study found that patients experienced moderate levels of anxiety in the preoperative waiting area, and anxiety levels were influenced by individual, environmental, and surgical related factors. Improving the conditions of the waiting area, informing patients, and strengthening communication with the surgical team may be effective in reducing anxiety.