Çocukluk çağı laparoskopik fundoplikasyonda minimal özofagus diseksiyonu; nüks gelişimi ve hiatal herni oluşumuna etkisi
- Tez No: 746166
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN AYDIN YAĞMURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı laparoskopik Nissen fundoplikasyonu(LNF)'nda minimal hiatus diseksiyonunun nüks gelişimine ve hiatal herni oluşumuna etkisini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Klinikte 2008-2016 yılları arasında LNF sırasında minimal özofagus diseksiyonu yapılan ve hiatal daraltma yapılmayan 0-18 yaş arası çocukların dosyaları geriye dönük olarak tarandı, hiatal herni oluşumu ve nüks gelişimi açısından incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 143 çocuğun %39,9'u kız (n=57) %60,1'i erkek çocuktu (n=86). Ortalama yaş 4,5±4,6 (20 gün-17 yaş) idi, %54,5'i (n=78) nörolojik problemli idi. Ameliyat sonrası disfaji ve hiatal herni ile birer çocuk başvurdu. Sonuç:Minimal özofagus diseksiyonu sonrasında hiatusun daraltılmaması, teknik olarak uygun yapılan laparoskopik Nissen fundoplikasyonunda literatürle karşılaştırıldığında ameliyat sonrası disfajiyi azaltmakta, hiatal herni oluşumunu arttırmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to analyze the effect of minimal esophagus dissection in laparoscopic Nissen fundoplication on recurrence and postoperative hiatal hernia. Patients and Method:The present study includes the children (0-18years) who underwent laparoscopic Nissen fundoplication with minimal esophagus dissection and without hiatal closure between 2008-2016. The charts of the patients analyzed retrospectively and evaluated in terms of recurrence and postoperative hital hernia. Results: Among a total of 143 children, 39.9% of them were girls (n=57) and 60.1% of them were boys (n=86).Mean age was 4,5year±4,6 (20 days-17 years). Fifty-four percent of the children (n=78) were neurologically impaired (NI). Beside of gastrostomy related complications(n=19), there were two ileus which were not required surgery, one esophageal narrowness which resolved with one dilatation session an done recurrence with hiatal hernia which required reoperation. Conclusion: Minimal esophagus dissection without hiatal closure in laparoscopic Nissen fundoplication reduces dysphagia and not increases complication of postoperative hiatal hernia in technically proper operations when compared to literature.