Özel yetenekli olan ve olmayan öğrencilerin İngilizce dersine ilişkin tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of gifted and non-gifted students' attitudes towards English course
  1. Tez No: 746182
  2. Yazar: AYLİN AKBACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada özel yetenekli olan ve olmayan öğrencilerin İngilizce dersine ilişkin tutumlarının bazı demografik özelliklere göre değişip değişmediğini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Edirne Şehit Nefize Çetin Özsoy Bilim ve Sanat Merkezi 5. sınıfta eğitim gören genel zihinsel alanında tanılanmış 41 özel yetenekli öğrenci ve Edirne il merkez MEB'e bağlı Gazi Osman Paşa Ortaokulu 5. sınıfta eğitim gören 41 normal gelişim gösteren öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerin İngilizce' ye ilişkin tutumlarını belirlemek amacıyla demografik bilgi formu ve“İngilizce Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”(Orakçı,2017) kullanılmıştır. Demografik bilgilerinin analizinde frekans ve yüzdelik hesaplamalar kullanılmıştır. Tutum ölçeğinden elde edilen veriler ise SPSS-25 paket programına aktarılarak araştırmanın alt amaçlarına uygun parametrik veya non-parametrik yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin İngilizce dersine ilişkin tutumlarının özel yetenekli ve normal gelişim gösterme durumuna göre farklılık göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine whether the attitudes of gifted and non-gifted students towards the English lesson change according to some demographic characteristics. The research was designed according to the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group of the research consist of 41 gifted students who were diagnosed in the general mental field, who were educated in the 5th grade of Edirne Şehit Nefize Çetin Özsoy Science and Art Center in the 2021-2022 academic year, and 41 normal students who were educated in the 5th grade of Gazi Osman Paşa Secondary School affiliated to the Edirne provincial center MEB. Demographic information form and“Attitude Scale Towards English Lesson”(Orakçı, 2017) were used to determine students' attitudes towards English. Frequency and percentage calculations were used in the analysis of demographic information. The data obtained from the attitude scale were transferred to the SPSS-25 package program and analyzed with parametric or non-parametric methods in accordance with the sub-purposes of the research. In the study, it was found that the attitudes of the students towards the English lesson did not differ according to the gifted and normal development status.