Kadın konukevlerinde hizmet alan annelerin öz yeterlik ile anne tutumlarının incelenmesi
Examination of mother's self-efficacy and mother's attitudes of mothers who get service in women's shelters
- Tez No: 746269
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmada, Diyarbakır konukevlerinde hizmet alan ve 2-6 yaş grubu çocuğa sahip annelerin öz yeterliği ile çocuklarına karşı tutumları arasındaki ilişkinin ve bunları etkileyebilen annelerin bazı demografik özelliklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, betimsel desen tarama modeli ile ilişkisel araştırma türlerinden korelasyon kullanılarak yapılan nicel bir araştırmadır. Çalışma, 2021 yılı Şubat - Haziran ayları da dahil olmak üzere beş ay süreyle Diyarbakır'da beş farklı kadın konukevinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu ise beş kadın konukevinde hizmet alan 2-6 yaş arası çocuğa sahip gönüllü 75 anne oluşturmuştur. Annelere, Demir-Şendil ve Karabulut'un (2008) geliştirdiği“Ebeveyn Tutum Ölçeği”, İlhan ve Yıldırım tarafından Türkçe'ye çevrilen“Genel Öz Yeterlik Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen puanların normal dağılım durumunu değerlendirmek için Kolmogorow Smirnov normallik testi (n>50) uygulanmış olup ölçek ve alt boyut puanlarının normallik varsayımını sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Böylece parametrik testlerden“Bağımsız Örneklem T Testi”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”ve değişkenler arasındaki farklılığa ise“Tukey Testi”kullanılmıştır. Ebeveyn tutum ile öz yeterlik arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Pearson Korelasyon Katsayısı'ndan yararlanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; genel öz yeterlik ölçeği ile ebeyen tutum ölçeği alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki saptanan değişkenlerin, birbirleriyle düşük düzeyde korelasyonun var olduğu bilgisine ulaşılmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the self-efficacy of mothers with children aged 2-6 years and their attitudes towards their children, and some demographic characteristics of mothers who can affect them. The study is a quantitative research using the descriptive pattern scanning model and correlation, one of the relational research types. The study was carried out in five different women's guesthouses in Diyarbakır for five months, including February - June 2021. The study group consisted of 75 volunteer mothers with children between the ages of 2-6, who received service in five women's guesthouses. The“Parental Attitude Scale”developed by Demir-Şendil and Karabulut (2008), the“General Self-Efficacy Scale”translated into Turkish by İlhan and Yıldırım, and the“Demographic Information Form”were applied to the mothers. Kolmogorow Smirnov normality test (n>50) was applied to evaluate the normal distribution of the scores obtained from the study, and it was concluded that the scale and sub-dimension scores provided the assumption of normality. Thus,“Independent Sample T-Test”,“One-Way Analysis of Variance (ANOVA)”from parametric tests and“Tukey Test”were used for the difference between variables. Pearson Correlation Coefficient was used to determine the relationship between parental attitude and self-efficacy. According to the findings obtained from the study; It was found that there was a low level of correlation between the variables that were found to have a significant relationship between the general self-efficacy scale and the sub-dimensions of the midwife attitude scale. While there is a low-level positive relationship between general self-efficacy scale total score, starting, not giving up and democratic attitude; A negative, low-level significant relationship was found with authoritarian attitude. When the relationship between the sub-dimensions of the parental attitude scale and the demographic characteristics of the mothers was examined, significant differences were found between the mothers' educational status, marital status, number of children, the reason for coming to the guesthouse, the status of receiving service from the guesthouse before and the number of times they stayed (p0.05).