Okul öncesi eğitimde okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik idareci görüşlerinin belirlenmesi
Determination of administrators' views on out-of-school learning mediums in pre-school education
- Tez No: 746310
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Okul dışı öğrenme ortamları son yıllarda okul öncesi eğitiminde adından sıkça söz ettirmektedir. Bu çalışmanın amacı okul öncesi eğitimde kurum idarecilerinin okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik yaklaşımlarını ortaya koymaktır. Araştırmada Kastamonu kent merkezinde etkinlikte bulunan beş anaokulu, beş ilk ve beş de ortaokul yöneticisinden oluşan bir çalışma gurubu oluşturulmuştur. İlgili yazın taraması ve yanıtı aranan soruların ışığında bir görüşme formu geliştirilmiştir. Araştırma sorularına geçerli ve güvenilir yanıtlar bulabilmek amacıyla çalışma grubuyla yüz yüze yürütülen görüşmelerle araştırmanın verileri toplanmıştır. Betimsel analiz yöntemi ile çözümlenen veriler okul öncesi eğitimde kurum idarecilerinin okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik olumlu bir tutum içerisinde olduklarını ortaya koymuştur. Bununla birlikte bağımsız anaokulu yöneticilerinin, bünyesinde anasınıfı bulunan ilk ve ortaokul yöneticilerine nazaran okul dışı öğrenme ortamları ile ilişkilendirilebilecek konulara daha çok hâkim oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Out-of-school learning mediums have been often mentioned in pre school education in recent years.The aim of this study is to reveal the approaches of institution administrators towards out-of -school learning mediums in preschool education.In this research, a group of study involving of five pre-school, five primary and five secondary school administrators operating in Kastamonu city center was formed. An interview form has being developed in the light of relevant literature review and the questions to be answered. So as to find valid and reliable answers to this questions the data of research has been collected through face to face interviews with the study group. The data analyzed by the descriptive analysis method revealed that independent pre-school administrators and primary and secondary school administratos who have a kindergarten class have a positive attitude towards out of school learning environments. But it has been concluded that independent kindergarten administrators have more knowledge of the subjects that can be associated with out of school learning environments than primary and secondary school administrators with a kindergarten class.