Understanding transformations in architecture from post-industrial condition to the second digital turn
Sanayi sonrası durumdan ikinci dijital eşiğe mimarlıktaki dönüşümleri anlamak
- Tez No: 746326
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mimarlık ve endüstri arasındaki etkileşim, 19. ve 20. yüzyıllarda mimarlık pratiğinde bir dizi yeni teknik gelişme, stil ve eğilimde kendini gösterdi. Gelişmiş sanayi makinesi olan bilgisayarın bu etki alanına dahil olmasıyla, ardışık dönüşüm biçimi ağsı bir yapıya dönüştü, dağıldı ve mimarlığın temellerine nüfuz etmeye başladı. Günümüzde gelişmiş hesaplama, robotik, büyük veri ve yapay zekanın gündelik hayata insan dışı müdahalesi ve katılımı sosyal, kültürel ve ekonomik koşulları değiştirirken, diğer yandan mimaride ortaya çıkan yansımalar görsel ve teknik dönüşümlerin ötesine geçerek, pratiğin düşünce, tasarım ve fabrikasyon sürecini ve organizasyonunu etkilemektedir. Bu nedenle, bu tez, 1990'lardan bu yana ortaya çıkan kavramları ve pratikleri ve Sanayi Devrimi'nin başlangıcından itibaren endüstri ve mimarlık arasındaki dönüştürücü ilişkiyi inceleyerek, post-endüstriyel durumdan İkinci Dijital Eşiğe mimarlıktaki dönüşümleri anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The influence between architecture and industry manifested itself in a series of new technical developments, styles, and trends in architectural practice in the 19th and 20th centuries. With the inclusion of the advanced machine of industry, 'computer' into this sphere of influence, the sequential mode of transformations furcated and dispersed into a reticulated structure and began to penetrate the fundamentals of architecture. Today, while the non-human intervention/involvement of advanced computation, robotics, big data, and artificial intelligence in daily life changes the social, cultural, and economic conditions, on the other, the transformations in architecture go beyond mere visual expression and technical advancements and affect thought, design, and fabrication process and organization of practice. Therefore, this thesis aims to understand the transformations in architecture from post-industrial condition to the Second Digital Turn by examining the emerging concepts and practices since the 1990s and the transformative relationship between industry and architecture from the beginning of the Industrial Revolution.