Mikroprolaktinomalı gebeliklerin takibi
Follow-up of pregnancies with microprolactinomas
- Tez No: 746330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Mikroprolaktinomalar hipofizde en sık görülen adenomlardır. Adet görmeme, galaktore, kısırlık gibi şikayetlerle Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerine başvurur. Bu çalışmada normal gebeler ile mikroprolaktinmalı gebeleri karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışma bazı olgularda mikroprolaktinoma oluşan iki grup ve normal gebeliği olan hastalarda kontrol grubu arasında yürütülmüştür. Sonuçlar: Prolaktin düzeyleri gebeliğin ilk iki trimesterinde kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (p0.05). Sonuçlar: Gebelikte mikroprolaktinoma, yakın klinik takip ve gerekirse bromokriptin tedavisine başlanması şartıyla anne ve bebek için güvenli kabul edilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Microprolactinomas are the most common adenomas in pituitary. It present to the Obstetrics and Gynecology Clinics with complaints like amenorrhea, galactorrhea and infertility. In this study, we aimed to compare normal pregnant women and the pregnant women who have microprolactinoma. Method: The study was conducted between two groups in which microprolactinoma was formed in some cases and in the control group in patients with normal pregnancy. Results: Prolactin levels were significantly higher in the first two trimesters of pregnancy compared to the control group (p0.05). Conclusions: Microprolactinoma during pregnancy is considered safe for mother and baby provided that close clinical follow-up and if necessary, starting bromocriptine treatment.